doğru düzgün çalışma masası

merhabalar,

eski ve hantal çalışma masamı ve takımı olan kitaplıklarımı elden çıkartmayı, çalışma odamı genel olarak yenilemeyi düşünüyorum.
üstü kitaplık olan, kocaman ve L şeklindeki çalışma masamdan sonra kendime göre bir şey bulamadım.
bütün gün bilgisayar başında ve home office çalışıyorum.

100-200 liralık tasarım yönünden zayıf, kötü kalite mdf olan küçücük masalar ve dümdüz ofis masaları dışında bulabildiğim en işlevsel ve işime yaramaya en yakın masa şu:
www.ikea.com.tr

mecbur kalırsam belki bunu alırım ama seçeneklerim olsa ne güzel olurdu.
nereye bakmamı önerirsiniz?

teşekkürler!

Selam! Ikea’daki cok guzelmis cidden.

Ama duyuruyu okuyunca birkac yere baktim. Benzer modeller buldugum yerler;

Koctas ve Vivense’de guzel modeller vardi. (goreceli tabii)

Tekzen’e de baktim. Benzer seyler var ama cirkin geldi bana. ( yine goreceli :d)
  • invictae  (02.09.20 19:24:59)
bence seçenekleriniz arasında şunu da düşünün (bütçeyi kenara koyarak); ikea'nın düz, uygun fiyatlı ya da altında çekmeceli masalarını ya da 200x60 olan masasını alıp yanına da daha ufak ölçüde masa alıp, birleştirip L yapıp geniş bir masa elde edebilirsiniz. Pc ile çalışma alanı, ve serbest çalışma alanı sağlıyor. altında çekmeceli olanı var ya da üzerinede yine bir raf sistemi olabilir ya da araya da bir çekmece raf sistemi de koyabilirsiniz. raf ihtiyacınızı başka bir şekilde çözebilirsiniz. Yapboz gibi tasarlayın. bu şekilde de bütçe içinde kalıyorsunuz zaten. yine birkaç sene götürür o uygun fiyatlı olanlar. Bütçeyle de alakalı elbet.
yani;
- www.ikea.com.tr bunun yanına ufak ölçü diğer masa .bu; www.ikea.com.tr
-www.ikea.com.tr
- yanına bu gibi ya da yarım raf sistemi; www.ikea.com.tr
-tek masa 200x60 ölçüsünde şahane. Ortaya ayrı bir raf sistemi boyup ve arkaya ve yanlara belki düzenleyebiirsiniz. www.ikea.com.tr
- misal; www.ikea.com.tr dolaplar/30326177/lennart-keson.aspx?
-www.ikea.com.tr
-bunu koymuşmuydum; www.ikea.com.tr
- raf sistemleriyle de kombinleyin www.ikea.com.tr - www.ikea.com.tr

Pc için kasa taşıyıcıları oluyor,çok gerekli ise ondan alırsınız. Vb.ürünlerle farklı bir yerleşim yapın yani. ç

aynı masa düzenini www.ikea.com.tr
buna ekleyerek de yapabilirsiniz. bunun çift arka arkaya birleştirilmiş olanı da varmış.www.ikea.com.tr
  • halboyle  (02.09.20 19:42:02 ~ 19:43:55)
@invictae:

teşekkür ederim, vivense'dekilere ben de baktım ama kalite olarak bir nebze daha iyi olsalar da, onlar da küçücük.
masaların derinliği 40 santim falan civarında, benim için yetersiz biraz.
evet, tekzen'dekiler ve genel olarak internettekiler zaten çok fena dediğiniz gibi maalesef.

@halboyle:

kitaplık meselesini çözdüm, yani çalışma masasının yanı şimdi de boydan boya kitaplık zaten, yine aynı şekilde olacak.
o yüzden yanı kitaplıklı olanlardansa, ben de dediğiniz gibi iki masayı birleştirip L yapmayı ve üstünü de raflarla ihtiyacıma göre doldurmayı düşündüm.
işin kötüsü o linnmon modeli stoklarda yok :)

bütçe çok önemli değil ama mesela benim linkte verdiğim masa işlev açısından çok güzel olmakla beraber, biraz ergen odası çalışma masası gibi de.
o yüzden 1600 lira o masa için biraz lüzumsuz olabilir, bilemedim.
yani bayıldığım ya da tam aradığım şey olsa, bütçemi esnetirim o sorun değil de, aradığımı bulamıyorum.
olmazsa masaları L yapıp monitörü falan da çok istersem duvara takarım diye düşündüm ben de.
sanırım başka çarem yok.
  • blatta hiberna  (02.09.20 19:52:58 ~ 19:56:55)
ergen masası gibi evet. işlevsel olarak güzel ama kullanışlı mı cidden. tamam kenarında bardak koyma yeri var, kasa için altta yer var ve üstte raflar var, el koymak için bence gereksiz oldugunu düşündüğüm bir kısım var. uzun süreli masa başı çalışmada çok uymayabilir. o sebeple oradaki işlevleri düz masayla alanı genişletip raf/çekmece sistemi önermiştim. o stokta olmayan cins bir çok masa var. ölçüye göre arayın. masa tablasını alıp, ayak çeşitlemeleri ile değiştirebilirsiniz. pc ile çalışıken ekran karşısında sabit oluyoruz ama ekran dışında ıvır zıvırla uğraşmak gerekince ayrı bir alana ihtiyaç duyuyoruz o sebeple sizin seçtiğiniz sizi zorlar gibi geldi. işinize göre deişir tabi. kombinleyin işte:)piyasadan ne bulsanız da böyle olacak.

  • halboyle  (02.09.20 20:12:04)
@halboyle:

kullanışlı olduğundan ben de emin olamadım işte.
şimdi masamın üzerine bakıyorum, üçte birini o masaya ancak koyabilirim.
o da "belki".
hem laptop, hem pc kullanıyorum.
bazen sadece yan yana duruyorlar, bazen aynı anda kullanmam gerekiyor.
ama işte sadece bilgisayar kullanımına göre düşünmek de doğru değil, o yüzden o masadan emin olamadım.
zaten onları masaya koyduğumda, kolumu koyacak yer bile kalmayacak muhtemelen :)

dediğiniz gibi, artık kendi kendime bir şey yaratacağım çünkü tasarım yönünden zayıf bir piyasa var maalesef.
bana da o daha mantıklı gelmişti, şimdi sizle konuşunca daha da aklıma yattı.
  • blatta hiberna  (02.09.20 20:17:50 ~ 20:19:47)
merhaba. öncelikle linkte gönderdiğiniz ikea masasını kesinlikle almamanızı tavsiye ederim. 14 yaş genç odası takımı gibi duruyor maalesef :)

linnmon modeli stokta yok demişsiniz ancak dilerseniz çalışma alanları kısmında tüm parçalar bölümüne girerek farklı tabla ve ayakları zevkinize göre birleştirebilirsiniz.

depolama alanlarının masalardan bağımsız olması çok daha ferah bir çalışma ortamı yaratıyor. l düzen güzel bir seçenek. yeterli alana sahipseniz iki masayı yan yana koyup 2,5 metre civarında bir çalışma alanı da oluşturabilirsiniz. örneğin bir kısım boydan boya kitaplık demişsiniz. kitaplığa sırtınızı vererek masaları yan yana paralel bir şekilde yerleştirip ferah bir alana kurabilirsiniz. duvara bakmaktansa daha açık bir alana bakmak o daralma hissinden kurtardı beni örneğin.

sıkıntıdan yeni çalışma alanı düzenlemiş biri olarak naçizane tavsiyelerim bunlar olur :)

bir de çalışma sandalyesinin tekerlekli olması iki bilgisayar arasında gidip gelmeyi kolaylaştırıyor. gönlünüzce olsun.
  • i am 6 do you wanna be 9  (02.09.20 20:35:29)
yani genelde kullanışlı olmuyor açıkçası. işlevle süslemişler sadece. pc oyunları oynayanlar için ideal olailir. ben uzun saatler ekran karşısında kalırım. pc başında çalışırken proje/kağıt kürek işleri yanı başımda serili olması gerekiyor ve günlerce beklemesi gerekebiliyordu ve daha serbest bir alan (burası opsiyon elbet ama yer varsa uzun bir masa olmalı) masada rahatça sağa sola gidip, sağa/sola dönüp tekrar diğer işe bakabilmeyi planlayın. çok tasarımlık bişi de değil ya. ihtiyaç olan sadece yüzey ve birkaç gerekirse raf.düz tezgah bile koysanız miis olur. masa başındaki rutin çalışma eyleminizi düşünün,organize edin:)

tr.pinterest.com

size birkaç örnek;

tr.pinterest.com
tr.pinterest.com sağ/sol uzatılır
bambaşka sistem; tr.pinterest.com
tr.pinterest.com

iyi seyirler:) hepsine bakın he.
  • halboyle  (02.09.20 20:37:19)
@halboyle +1 demekle birlikte...

Linnmon tabla ve adils ayak kombinasyonu maalesef iyi sonuç vermiyor. O ayaklar çok sağlam değiller. Sallanıyorlar.

Linnmon + alex yapabilirsiniz. Biraz pahalı olur ama modüler ürün olduğu için ekleme yapabilirsiniz sonradan.

Ben o şekilde kullanıyorum. i.hizliresim.com (fotoyu güncelledim)

2 metrelik linnmon tabla bel verebilir diye ortadan da adils ayakla destekledim.

İleride koltuğun yerine yine aynı tablanın ufak ölçülüsünü alıp L şeklinde kullanmayı düşünüyorum.
  • armagan abanuz  (02.09.20 20:39:08 ~ 20:47:12)
@i am 6 do you wanna be 9:

ya, tam genç odası, değil mi? :)
bir an bütün monitörleri, kabloları falan düzenleyecek olma hissi nedeniyle heyecanlandırdı beni ama...
gerçekten oyun düşkünü ergen masası yani haha :)

L olduğunda zaten L'nin kollarından biri pencere önüne geliyor gibi benim odamda, o yüzden o açıdan şanslıyım.
koltuğu değiştirmeyeceğim, şimdiki tekerlekli zaten, öyle kalacak.
zaten sabit bir koltukla bütün gün çalışmayı düşünemiyorum bile.
yapabilenlere helal olsun :)

ben de sıkıntıdan yapıyorum galiba, mobilyaların eskimiş olması mazeret oldu biraz :)
teşekkür ederim, siz de güle güle kullanın.

@halboyle:

ben de çok uzun saatler bilgisayar başındayım.
kitap okuma gibi işleri de masa başında yaptığım için ve yıllardır büyük masada çalıştığım için hemen yana kayıp başka bir şey yapmaya alıştım, bu masa dediğiniz gibi beni boğar.
genç odası tasarımı olmasını bir yana bırakıyorum :)

verdiğiniz linklerin hepsine baktım, teşekkür ederim :)

@armagan abanuz:

ben de sizinki gibi yapmayı düşündüm.
çünkü çekmece de lazım, hatta çok lazım.
yani iki tarafta olması benim için daha iyi.
linnmon'un beş ayaklısını, altı çekmecesiz olan klasik halini atölyede kullanıyorum, tam köşeye dayayınca sallanmadı pek ama ev için biraz oynak olabilir.
yani L yaparım derken biraz kafama takıldı bu açıkçası, çünkü birleşme yeri olmayacak, sadece yan yana koyulacaklar.
sallanırsa çok can sıkıcı olur ama mecburen deneyeceğim.

bu arada gerçi altı çekmeceli olan halinin de stok sorunu var ama tabii gidip bakmak lazım.
ben henüz sadece internet sitesine baktım.
stokta yok dediğim o yani.
muhakkak bir masa bulurum elbet koskoca ikea'da. :)

teşekkür ederim fikir verdiğiniz için.
  • blatta hiberna  (02.09.20 21:04:00 ~ 21:06:21)
Bu ürünler çok satılan ve stokları sürekli yenilenen ürünler. Tek tek de alsanız fiyat aynıya geliyor ve Alex stokta var görünüyor.

www.ikea.com.tr
  • armagan abanuz  (02.09.20 21:38:28)
@armagan abanuz:

alex'e tek olarak bakmamıştım, tek tarafı alex olan hazır masa haline bakmıştım.
aslında şimdi yeni sezon ürünleri de gelebilir, belki biraz beklesem yeni model bir şeyler de bulabilirim.
olmazsa bunlar nasılsa bir şekilde stoklara giriyor dediğiniz gibi.
  • blatta hiberna  (02.09.20 21:44:09)
Vivense'dan bunu aldım; www.vivense.com

Henüz gelmedi, bekliyorum. Belki size yeterli gelmeyebilir ama yine de fikriniz olsun.
  • put it in your appropriate place  (03.09.20 00:47:24)