rtük'te partili üye olması çok saçma değil mi?

ne zaman ve nerden çıktı bu uygulama? 82 anayasası diye tahmin ediyorum ancak net bilgi bulamadım.

Rtük o kadar eski değil, partilerin meclis dağılım oranına göre rtük üyesi var yanlış bilmiyorsam.

  • John Bloor  (31.08.20 16:47:31)
2011 yılında çıkarılmış bir kanun.

  • blue eyes white dragon  (31.08.20 17:05:50)
daha önce 13/4/1994 tarih ve 3984 sayılı kanun kaldırılmış ki orada da üyeler aynı şekilde meclis tarafından dağılıma göre seçilirmiş. oraya dokunmamışlar.

  • blue eyes white dragon  (31.08.20 17:08:29)
partisiz üye olsa hepsi hükümete yakın üye olurdu muhtemelen. en azından bu şekilde kimin ne olduğu net.

  • fezagezgini_4  (31.08.20 17:51:51)
cok sacma ama tek sacma olan sey degil, siralamada onlerde bile degil hatta :/

  • in vino veritas  (31.08.20 19:10:19)
Böyle bir kurum olacaksa meclis oranını yansıtması bana mantıklı geliyor. Diğer türlü hangi hükümet gelirse onun tetikçisi olur normal olarak.

  • chavezding  (31.08.20 20:23:07)
Seçimde nitelikli çoğunluk aransa herkesin üzerinde bir nebze uzlaşabileceği isimler seçilebilirdi. Ama mevcut basit çoğunluklu seçim sistemi RTÜK'ü de minik bir meclise çevirir. Ha tabii burası Türkiye, bizde nitelikli çoğunlukla kim seçilebilmiş derseniz de ona cevab veremem.

  • wish i could find a way to disappear  (31.08.20 20:33:59)