[]

İş makinesi park ederken vites boşa mı alınır?

Yıllar önce bir İSG sınavında da sorulmuştu. Hap bilgilerde de yer alıyor. "İş makinesi park edilirken park freni çekilir, vites boşa alınır" şeklinde. Bu doğru mudur? Doğruysa mantığı nedir? Otomobiller viteste bırakılır çünkü genelde
 
iş makinalarının büyük kısmında mesela forkliftlerde ileri vites ve geri vites vardır, otomatik gibi düşün yani. o yüzden öyle bir kural olmuş olabilir ama fikrim yok.


  • hem şişko hem deli  (30.08.20 10:48:21) 
Park Ederken Araç viteste olduğu için park freni çekilir ve vites boşa alınarak vites kutusundaki araç yükü boşaltılır. Aksi takdirde aracın bütün ağırlığı vites dişlileri üzerinde olur ve kısa sürede dişlilerde sorun yaratır. Boşa alıp park freni çekilir. Ayak freni bırakılır. Tüm ağırlık park frenine bırakılır. Sonra isterseniz 2. Bir önlem olarak tekrar vitese yakabilirsiniz.


Bu durum özel araçlar için de geçerlidir
  • janavarorion  (30.08.20 10:59:22) 
Ek olarak bundaki asıl mantık güvenlik olabilir, son bırakan boşta bırakır, başkası kullanmaya çalıştığında boşta olduğunu bilerek kullanır, geride veya ileride bırakılırsa bir dalgınlıkla araç beklenmedik bir hareket sergiler yeni sürücü için.


  • atom karincanin torunu  (30.08.20 16:28:21) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.