Devletin sitesinden veri toplamak yasal mı?

Selamlar,

Diyelim devletin sunduğu bir sorgulama ekranı var. Ben buraya bir numara yazdığımda bana bazı bilgiler sunuyor. Ben burada istatistik amaçlı seri sorgulama yapsam ve verileri derlesem başım belaya girer mi?

Sitenin fonksiyonu tam olarak zaten bu bilgileri vermek. Kimlik bilgileri vs. gibi özel bilgiler de değil. Captcha vs. de konulmamış, zaten çok işe yarar şeyler de değil. Kimlik/email doğrulaması bile yapılmıyor sorgu için. Dümdüz sayfa.

Yasalara aykırıysa hangi yasaya aykırı olur bu? Bilişim suçları genelde sisteme girmek zarar vermek vs. üzerine okuduğum kadarıyla. Python öğrenicem derken hapse girmeyelim :)

illegal olmayan yolla ulaştığın her veri public sayılır. yani o veriyi kullanmak suç olsaydı önce o veriyi oraya koyan suç işlemiş olurdu. gönül rahatlığı ile kullanın verileri.

  • ala09  (28.08.20 19:50:08)
Ticari olarak kullanmak suç olabilir m emin değilim ama benzeri bir şeyi konuşmuştuk.

  • kisa  (28.08.20 20:01:02)
Anonim kullanilirsa sikinti olacagini sanmiyorum

  • kuehles blondes  (28.08.20 20:03:19)
kvkk'ya aykırı. o kişilerin hepsinin rızasının olması gerekiyor senin o bilgileri kullanabilmen için.

  • istististist  (28.08.20 20:25:44)
@kisa: Ne sonuca ulasmistiniz? :)

@j r r tolkien hayrani: Kontrolu yapilmamis, gozden kacmis bir durum degil. Websitesi sirf bunun icin yapilmis hatta. Seri numarasi gibi bir sey girdigim numara da, sirali yani.

@istististist: Icerdigi bilgiler kamuya zaten acik olmasi gereken bilgiler. Ayrica KVKK olmasi icin gercek kisilere ait olmasi gerekiyor, benim gordugum bilgiler tuzel kisilere ait.
  • influx  (28.08.20 20:34:24)
2010 da dernek kurmuştuk ve 2019 da kapattık. Dernek evrakları Valilik Dernekler Bürosunda.
Kurucular, üyeler, tüm adresler ve telefonlar yazılı. Tam bilgilerimizin, Dernekler Masası'ndan kopyalandığı ve satıldığına inanıyorum. Ama ispat edemem. Hergün onlarca şirketten mesaj ve arama geliyor.
İçişleri Bakanlığı'nda bile bu oluyorsa gerisini siz düşünün artık.
  • ankarakecisi  (28.08.20 20:54:13)
@j r r: Olay kanuna aykiri mi degil mi kismindan ciksin istemedigimden siteyi soylemedim, yoksa google dan cikiyor x sorgulama yazinca :)

Gozden kacirmis olmalari tabi ki mumkun, yani en basitinden 3+5 diye captcha bile koymamislar sorguya.

Ben elimle de binlerce sorgu yapabilirim mesela gunde. Yani olay random uretmek vs. degil de "Biz buraya bu sorguyu koyduk ama sen b*kunu cikarmissin, yallah hapse" diyebilecekleri bi yasal dayanak var mi onu ogrenmek istedim. Kisisel veri olsaydi KVKK'ye aykiri oluyor, sisteme izinsiz girsem TCK 243-245. Baska var mi diye merak ettim.
  • influx  (28.08.20 20:58:21)
@playing star again: Hic bu acidan dusunmemistim, binlerce sorguyu kaldiramayacak belki sistem. Sonra sisteme erisilemez kilmaya vs. de gidebilir ucu.

Cok gerekli falan degildi benim icin zaten, Python ve Veri Analizi ogreniyorum, bi fikir uzerinden ilerlemek icin dusunmustum sadece. Sonrasi merak iste.
  • influx  (28.08.20 21:17:53)
Siteleri crawl etmek illegal, api olsa bile illegal, uğraşmak isterlerse uğraşırlar. Ne kadar ceza alırsın bilmiyorum.

Öte yandan, 10 yıldır crawl etmediğim site kalmamıştır. Şu an bir arama motoru şirketinde çalışıyorum, işim crawler yazmak sayılabilir. Başıma hiçbir şey gelmedi, geleni de duymadım. Çünkü genelde karşı tarafa bir zarar vermiyorsun, o yüzden umursamıyorlar.

Bir de anekdot: yıl 2010 falan. Facebook'un bir açığını buldum. Profili kapalı bile olsa birinin tüm fotoğraflarını çekebiliyorum. Hatta silinmiş fotoğraflar bile geliyor falan. 10 TB fotoğraf çekmiştim. Daha da devam edecektim ama bi mail geldi (benim yaptığımı nasıl anladılar, hala merak ediyorum), yapma, elindeki fotoları da sil, oyarız diye. Tamam diyip bıraktım, dava falan açılmadı.
  • plutongezegendegilmi  (29.08.20 09:45:27)