hem espresso hem filtre kahve nasil yapilir?

bilgiler:

kendim cekirdek alip kendim ogutmek istiyorum
hem filtre kahve(v60) hem espresso yapmak istiyorum o cekirdekten

makine falan olmadan ogutucu + v60 seti alsam oluyor; ama espresso isini cozemedim. espresso isini makine almadan manuel yollarla cozebilir miyim?

manuel espresso pişirmenizin pek bi yolu yok. moka pot ucuz yollu iş görür en yakın tadı o verir size.

  • kablelvuku  (26.08.20 13:12:10)
Espresso ve filtre kahve biliyorsun iki farklı yöntem, yani V60 alıp onunla filtre kahve yapacaksın o tamam, öğütücü alıp onunla hem filtre kahve hem espresso için öğütme yapabilirsin o da tamam ama espressoyu nasıl yapacaksın? Demleme araçlarıyla yapamazsın, onun için de bi makine lazım. En azından bi moka pot olsun.

  • angelus  (26.08.20 13:14:50)
filtre kahve için french press (bence v60'dan daha iyi).
espresso içinse mokapot en ucuz yollar.

  • teritori  (26.08.20 14:11:09)
Yalniz genelde filtre kahve ve espresso icin farkli cekirdekler kullaniliyor. Filtresi cok lezzetli olan bir cekirdek berbat bir espresso yapabilir.

Ayrica ogutme kismi da onemli. bildiginiz uzere espresso icin oldukca ince ogutmeniz gerekiyor, eger bir el degirmeni almayi dusunuyorsaniz, onlarla ince ogutmek cok buyuk bir mesakat. Hem yeterince ince ogutemiyorlar genelde hem de ayni miktar kahveyi o incelikte ogutmek icin 3-4 kat daha fazla efor sarfetmeniz gerekiyor. O yuzden onerim sadece tek bir tip kahveye yonelmeniz.
  • Haldamir  (26.08.20 16:24:37)