Prens philip nasıl hem Yunanistan hem Danimarka prensi olabiliyor?

Sv

ana tarafından baba tarafından dayı tarafından... soyluluk böyle işte. soyun oluyor. miras yani...

  • alperz  (25.08.20 22:43:59)
Bağlı olduğu hanedanlık o dönem o ülkelerde hüküm sürmüştür, o da otomatik olarak ünvan almıştır. Misal Philip'in bağlı olduğu hanedanlık Danimarka'dır Norveç'tir Yunanistan'dır İsveç'tir hepsinde hüküm sürmüş bir hanedanlığın alt kolu, kendisi doğduğunda babası dayısı amcası falan bunlarda kralsa, kendisi de prens oluyor. Avrupa'nın hanedanlık olayı biraz farklı akrabalık yoluyla hepsi birbirinde krallık yapıp ünvan alabiliyorlar. İngiltere Kraliçesi de normalde Alman kökenli bir hanedanlığın üyesi, o dönem İngiltere kraliçesi çocuksuz ölünce Alman hanedanlığındaki akrabalardan biri İngiltere kralı oluyor, o da işte Elizabeth'in babasının babası mı babasının dedesi mi öyle bir şey, sonradan da Almanca olan hanedan adını İngilizce Windsor yapıyorlar.

  • angelus  (25.08.20 23:07:56)
Yukarıda da denmiş İngiltere’de ya da başka bir ülkede Osmanlı tipi hanedanlık yani soy devamlılığı yok.

Yunanistan ve diğer Balkan ülkeleriyle birlikte Doğu Avrupa’da Osmanlı’dan ya da başka bir ülkeden bağımsızlığını kazanan ülkelere yönetim şekli Batı tarafından Krallık olarak görüldü ve kendi soylularından bazılarını Yunan, Bulgar veya Yugoslav kralı ilan ederek bu ülkelere yolladılar. Tabi dünya savaşlarından sonra bu ülkelerin işgal edilip yeniden kurulması ve ülke içindeki darbelerden ötürü Balkan ve Doğu Avrupa ülkeleri şu an cumhuriyet. ama arada sırada Yunan kralı görüntülendi haberleri bu yukarıda anlattığım olaydan kaynaklanıyor. Zamanında özellikle ingiltere ve habsburglar tarafından seçilen bu kralların çoğu şimdi sürgünde. Kralı oldukları ülkelere dönemiyorlar.

Ve yine yukarıda bahsedildiği gibi Avrupa’daki hanedanların hepsi birbiri ile akraba. İspanya veraset savaşı sırf bu akrabalık yüzünden çıktı, araştırmanızı öneririm.
  • Hallegadola  (26.08.20 00:12:05 ~ 00:13:54)