Kalite sistemleri ölsün istiyorum

Bu bir isyandır. İki tam gün fmea eğitimi bıraktılar kucağıma, hayattan soğudum :(

Kalite sistemleri bir grup işsizin, işi gücü olan da işini yapamasın, şirketler hantallaşsın, iş çıkmasın diye uydurduğu dayatmalardır. Hepsi ölsün istiyorum. Bıraksınlar işimi yapayım ya, bunlarla uğraşan ayrı bir ekip olsun yapsın bunları. Benim müşterim fmea istemiyor, ürün istiyor ve hemen istiyor, projeye başlamadan fmea yapmamı mı bekleyecek.

Benzer şeyler düşünen var mı? Hadi isyan edin.

Ben çok sıkıldım şu işlerden samimiyetle. Bizde fmea yok ama başka boklar var. İşimi yapmak son 10 yılda kaç kat zorlaştı. Yok onu engelleyelim bunu kısıtlayalım burdan denetleyelim derken ve bunlara dair bir süreç de oluşturmayıp sadece olsun istenmesiyle birbirine girdi. Kabak tadı modunda takılıyorum. Düşünmemek lazım yoksa demotive ediyor.

  • lcha  (25.08.20 09:57:43)
:) İzin zamanın gelmiş senin git 2 hafta tatil yap gel
Müşterim ürün istiyor demişsin ama adam sende dandirik bir ürün istemiyordur belli bir standartta ürün istiyordur tahmin ediyorum.

Müşteri için fark etmez kötüde olsa iyide olsa aynı parayı verir alır diyorsan , haklısın o zaman ne gerek var kalite sistemleri diye bir birime , ölsün hepsi.
  • bnmzz  (25.08.20 10:13:58)
:) müşteriye gayet iyi ürün tasarlıyorum orada sıkıntı yok, bunun için kalite sisteminin gereksiz dayatmalarına, doküman işlerine, fmea'ya ihtiyacım yok.

  • pati  (25.08.20 10:16:48 ~ 10:23:08)
Kalite yönetim sistemleri kendi içerisinde mantıklı döngülere sahip fakat iş uygulayacak kişilerde bitiyor. İşin gerekleri ve realite ile çakışan sistem genellikle 2.plana atılıp formaliteler yerini bulsun diye yapılıyor.

İdeal olmasak da ideali kovalamak iyileştirir mantığıyla yaklaşmak gerek belki de. Bu işe gereken önem verildiğinde ve sisteme riayet edildiğinde olumlu sonuçlar vereceğine inanıyorum.
  • Novice  (25.08.20 13:32:09)