Basketbol ayakkabısı mı koşu/yürüyüş ayakkabısı mı alayım ve çorap?

selam, dün basketbol topu sormuştum, sıra ayakkabıda.
kız kuzenim eski basketbolcu 15-16 yıl önce bıraktı ama...
kilo,sigara derken yürüyüş dışında uzak kaldı sahalardan.

şimdilerde parkta basketbol oynamaya başladı. dekathlondan bir spor ayakkabı almıştık uygunundan.

spor yapma sıklığı ve öncelikleri şu şekilde: parkta koşu, basketbol (yeni yeni olmaya başldı), nadiren koşu... gün aşırı 2 saate yakın yürüyor.

Soru: tek ayakkabı alma hakkım var, bütçe max. 300

basketbol ayakkabısıyla yürüyüş sağlıklı olur mu?
ya da yürüyüşle basketbol oynamak?

ağırlıklı yürüyüş yapana, koşu ile yürüyüş ayakkabısı farkeder mi? Sonuçta amatör...Çok cahilim :)

Son şey: ayak tabanları çukur, önceden iki bilekte fena burkulmuştu...yürümeye ve ani hareketlere de biraz hassasiyeti var...

dekothlon'dan alacağım, tek basketbol ayakkabı var kızlar için, bir de koşu baktım, ekte görselde..

bonus soru: çorağ da alayım diyorum, ayakları terliyor çok koşarken, şekilsizlikten dolayı da ille su toplar , arada ufak kabuklar tutar...

sağolun şimdiden :)

koşu : www.decathlon.com.tr
basketbol: www.decathlon.com.tr

ne seviyede basketbol oynuyor bilmiyorum ama (sadece şut mu atıyor kendini zorluyor mu vs) koşu ayakkabısıyla basketbol bilek burkulmaları açısından çok riskli. mutlaka boğazlı bileği saran ayakkabı tavsiye ederim. Son zamanlarda ben basketbol ayakkabımla koşmaya başlamıştım. Rahat ediyordum açıkçası

  • sparkle kiddle  (22.08.20 16:35:14)
Şut çekiyor çoğunlukla, ufaktan da koşuyor ama öyle maç yapmak yok şimdilik zaten 1-1,5 saat takılıyor sahada. ileride tek pota eski kankalarıyla kısa soluklu maçlar olabilir diye tahmin ediyorum, çok gaza geldi çünkü :)

  • gadlemler  (22.08.20 16:43:20)