[]

Karadeniz'de enerji meselesi

Akdeniz'de olduğu gibi diğer ülkeler enerjide hak iddia etmeyecek mi?
Rusya, Ukrayna vs. hak aramayacak mı?
Akdeniz'de Oruç Reis enerji bulursa, onun mu olacak?
Böyle mi işliyor bu süreç?

 
karadeniz'de sınırlar belli, antlaşma var. o yüzden hak iddia edecek bir şey yok.
sınırları görmek için: www.marineregions.org

  • arkadakiadam  (21.08.20 15:46:30) 
rusya nasıl olmuş da bu kadar az yere razı olmuş :)


  • yetkili birine benzeyen abi  (21.08.20 15:55:13) 
az değil aslında fifti fifti. eğer çok istisnai bir durum yoksa deniz paylaşım alanları ortadan ikiye bölünür normalde, karadenizde de öyle. (tabi iki kıyının birbirinden kaç mil uzakta olduğu gibi her bir deniz alanı için paylaşım sınırlarını belirleyen limitler var, o detaylara girmiyorum)
bir de bu harita güncel değil, daha doğrusu geçerliliği hakkında tartışmalar var. Rusya, Kırımı ilhak ettiğinden beri,normalde ukrayna'ya ait olan deniz alanlarının da kırıma kıyısı olan yerlerini almış oldu, yani payını zorla büyüttü. Ama ABD, NATO, AB, Ukrayna bu ilhakı tanımadıkları için bu haritadaki paylaşımın hala geçerli olduğunu iddia ediyorlar.
her halükarda bulunduğu yer itibariyle rusya'yı ilgilendiren bir durum yok. bizim deniz yetki alanlarımız içinde kalıyor ama romanya, bulgaristan ve ukrayna ile komşu bir alanda. her hangi bir itiraz hakları yoksa da hık mık ederse bir tek onlar eder.

aslında rezerv büyüklüğü de o kadar matah bir rakam değil, haberleri izlemedim ne kadar derinlikte, çıkarılması ekonomik mi, asıl tartışılması gereken şeyler onlar. her yıl petrol ve doğal gaz buluruz zaten bir yerlerde, bu da millete gaz vermek için bulunmuş bir gaza benziyor.
  • halanne  (21.08.20 16:43:27) 
Edemezler .
Denge siyaseti bitti artık .
Ukrayna'yı da Rusya tehlikesine karşı biz destekliyoruz zaten .
  • Erva  (21.08.20 19:21:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.