1.8 lik depremi nasıl algılıyorum ?

Deprem uzmanları toplanın.
Bir gün önceki 2.1 lik deprem ile birlikte ikisini de yatağımda uzanırken hissettim. Yatak hafif sallandı. Bu deprem kayıtları kandilli sitesine ortalama 1 saat içerisinde düşüyor.
Not alıyorum ve hatırlayınca kontrol ediyorum.
Merkez üsleri farkli :
1.8 : DEGIRMENCIELI-KINIK (IZMIR)
2.1 : MIDILLI ADASI (EGE DENIZI)

Konum:İzmir, 7 yaşında 6 katlı binanın 5.kati

yüzeye yakındır ve sizin daire yüksek katlardadır. cadde üstündeyse yüklü kamyon geçerken bile titretir.

  • phonex  (21.08.20 01:46:32)
Tesekkurler cevaplar için, konumu ekledim.
@e ben de 3. Seçeceği öngörüyordum ancak dakikasi dakikasina tutmakta, yatağın benim hareketimle veya kendi kendine sarsılması anlaşılabiliyor aslında.
@phonex kamyon geciyor ama o şekilde bir titremeye hiç denk gelmedim.
  • melancholia  (21.08.20 01:53:14 ~ 01:54:10)
Yatağın ayakları stabil değil ve yere güçlü basmıyordur. Muhtemelen 2 ayağı sadece tekerden ibaret. Bu da zemine temas noktasını inceltir ve sürtünmeyi engelleyerek hareket dalgalarının aktarılmasını kolaylaştırır. Arabadaki amortisör/helezon gibi düşün. Yatağın salınımını emen etkenler azdır.

Üzerine bir de yatağın vidaları da gevşek değil sıkıysa çok sallanman normal.
  • pass  (21.08.20 01:54:01)
12. kattayım ben, yoldan kamyon geçse bina sallanır. Öyle bi şeylerle denk gelmiş olabilir mi?

  • antihero  (21.08.20 01:57:29)
o derece depremi hissetmek pek mumkun degil.

ya odak noktasina sizin ev 1 km uzakliktadir o zaman olur olabilir ama aksini his sanmiyorum. 1.8 cok dusuk bir deger gun icerisinde boyle depremler yuzlerce oluyor.
  • turbo sadık  (21.08.20 07:24:27)
Geçen çeşme ovacık ta olan kız arkadaşım korkuyla beni arayıp deprem olduğunu söyledi. Fakat ben İzmir merkezde hissetmedim. Sonradan baktığımızda merkez üssü ovacık olan 2.6 şiddetli deprem meydana gelmiş meğersem. Yani direkt sizin altınızda deprem olursa anca o şiddeti hissedersiniz. Aksi takdirde biraz zor.

  • bigcaptain  (21.08.20 09:57:21)