Youtuberların çocuklar üzerindeki etkileri

Merhaba arkadaşlar,

2 tane erkek yeğenim var. İkisi de akşama kadar mal gibi aptal saptal oyunlar oynuyor ve saçma sapan Youtube videoları izleyip duruyorlar.

Bunlar kuzen. Birisi annesi babası işe gittiği için kardeşiyle tatilde bizde kalıyor. Yanımızda kaldığı için de bu aptal Youtuberların falan onda yarattığı etkiyi gözlemleme imkanım oluyor. Yeğenim nerede gerizekalı bir Youtuber var gidiyor onu izliyor, Enes Batur, Yorekok gibi. Başka hangi kanalları izlediğini bilmiyorum ama o izlerken kulak misafiri olduğum kadarıyla kalitesiz, leş bir kanal olduğunu anlıyorum. Çocuk, o yaşta (10) bir çocuğun bilmemesi gereken veya benim acayip nefret ettiğim kelimeler öğrenmiş. Bizden, çevresinden asla duyamayacağı kelimeler.

Dün babaannesine yani anneme hiç sebep yokken "cenabet" dedi. 10 yaşındaki çocuğun böyle bir kelime kullandığını düşünebiliyor musunuz? Her ne kadar artık kendimi "deist" olarak görsem de duyunca kan beynime sıçradı. Sonuç olarak bu aşağılayıcı bir hakaret özünde. Çok sert bir biçimde kızdım ve ne anlama geldiğini açıkladım. Ne anlama geldiğinden bihaberdi zaten. Eminim tepkimden sonra bir daha kullanmayacaktır ama yarın başka bir şey öğrenecek. Çocuk daha bu yaşında, bu gerizekalı Youtuberlardan pornoyu falan öğrense ne yapacağım? Belki de öğrenmiştir. Annesi babası diğer yeğeniminkilere kıyasla oldukça disiplinliler. Ama iş dolayısıyla pek ilgilenemiyorlar. Ama yanlarında bir saygısızlık yaparsa ikisi de deyim yerindeyse canına okuyor.

Sadece bu da değil, büyüklerine karşı çok saygısız davranmaya başladı. Ergenlerin ağzına sakız olmuş, laçka kelimeleri de öğrenmiş. Dünkü olaydan sonra iyice sabrım tükenme noktasına geldi. Youtube'u engellemeyi düşünüyorum. Ama evlerine gidince oradan devam edecek. Babasına falan söylesem mi? Annesi babası ben değilim, bana düşmez ama içim el vermiyor. Ya bi beyin yıkama operasyonu olsa ancak bu kadar olur. Ne yapılır bilmiyorum ama böyle Youtuberlara yaptırım uygulanması şart. Sokakta görsem bir kaşık suda boğarım hepsini de. Siz ne düşünüyorsunuz? Ne yapılmalı? Kendi çocuklarınızdan da bahsederseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Ebeveyn Kontrolleri dediğimiz sistemlerle çocukları bu tip şeyleri izlemekten uzak tutmak mümkündür, eğer ebeveynler çocuğun bebekliğinden itibaren neleri izleyip izleyemeyeceğini kontrol ederse o şeyleri görmeden büyüyebilir çocuk, tabi okulda etrafından duyacaktır ama bir yere kadar limitlenebilir bu tip şeyler, bana göre ebeveynelerin en büyük hatası kendi cihazlarını kullandırtmaları, eğer çocuğa bir cihaz verilecekse kendisine özel alınıp ebeveyn kontrolleri ile yönetilmeli.

  • atom karincanin torunu  (20.08.20 18:37:07)
Guvenli internet vs var. Anne - babasi hangi siteleri girebilecegini ayarlayabilir.

Kaldi ki 10 yasinda cocuk bu. o yastaki cocuk salak olur, hepimiz salaktik o yaslarda. Asil cocugu senin gibi begenmedigim her sey sansurlensinci zihniyetten uzak tutsalar daha hayirli olur gibi
  • bahele  (20.08.20 18:46:10)
Youtube sayfasını toptan engelleyin derim. Annesine babasına da söyleyin. Yalan söylemiyorsunuz sonuçta, neden kötü hissediyorsunuz?

IQ kaybı ve ahlak yozlaşması yaşayan tek yeğen sizinki değil. Dün annemle görüşürken arkadan duydum, 10 yaşındaki yeğenim Enes Batur izliyordu. Sürekli herkese 'ezik' diyerek dolanıyormuş, saçma sapan laflar ediyormuş. Dediğiniz tipte aynen. Birçok Youtube içeriğinde, porno kaynaklı içerikler kullanılıyor zaten. Engellemeden önce, youtube geçmişine de iyice bakın derim. Tehlikeli bulduğunuz içeriği ekstra olarak anne babasına bildirin.

Sonuç olarak, sizin yapacağınız şeyler çok kısıtlı. Annesi babası tehlikenin farkına varıp önlem almak zorunda.
  • buf-e kür  (20.08.20 18:56:10)
Esas soru 10 yaşındaki çocukta tabletin işi ne. Alın elinden bir daha izleyemesin.

  • sta  (20.08.20 19:28:46)
"Çocuk, o yaşta (10) bir çocuğun bilmemesi gereken veya benim acayip nefret ettiğim kelimeler öğrenmiş. Bizden, çevresinden asla duyamayacağı kelimeler."

Benim yeğen de böyle. Çocuk son geldiğinde 8 yaşındaydı, epey akıllı bir çocuktu. Aradan 2 yıl geçti, bu yaz yine geldiler, aradaki fark korkunç. Çocuğun zihni körelmiş.

Annesine babasına durumu anlatın. Ben bizimkilere anlattım, anlamadılar, bir de çocuğun üzerine gitmeye gerek yok, izlesin eğlensin diye geçiştirdiler. Belki sizinkiler anlar.
  • hayirsiz  (20.08.20 20:03:57 ~ 20:04:45)