kedim bana tıslıyor ve ısırıyor.

10 yaşında british-tekir kırması dişi bir kedim var. 1 ay oldu sahipleneli. eski sahipleri kendisinin aşırı canavar, saldırgan, dokundurtmayan biri olduğunu vs söylemişti.

bizim aramız bir haftadır baya iyi. soğukluk geçti. gelip karnıma yatıyor. her yerini sevdiriyor. gurul gurul böyle, çok tatlı. korkmasın diye hafif seviyorum, kısa tutuyorum. kendisi devam etmemi istiyor ve kafasıyla elime sürtüyor falan. sonra birden çılgınca miyavlayarak elimi, kolumu sertçe ısırıyor. başka kedi gördüğü zaman yaptığı gibi "kıhhhhh" diye tıslıyor sinirli sinirli. bir beş dk sonra falan gelip özür dilercesine bacaklarıma sürtünüyor ama.

sizce bunu neden yapıyor? araştırdım biraz ve yabancı kaynaklardan gördüğüm kadarıyla kedim bipolar galiba.

tamamen psikolojik bence. biraz daha vakit geçtikçe alışacaktır muhtemelen.

  • foolrules  (20.08.20 14:57:05)
Bu kedinin karakteri olabilir maalesef. Ablamın kedisi böyle. Hadi bende sadece yazları kalıyor ama ablama karşı da tokatını sakınmaz, ısırık, pihleme, ne arasanız. Karakteri uyuz kedinin.

  • SiyamkedisiZorro  (20.08.20 15:19:22)
Zaten normal kedi davranışı bu değil mi? Bugüne kadar üç kedim oldu hepsinde bu davranış vardı bence çok normal.

  • sta  (20.08.20 15:32:02)
benim kedi bu aynııı :D çözümü yok bağrına basacaksın ve kollarındaki yaralarla barışık olmayı öğrenceksin..

  • theseachange  (20.08.20 15:33:16)
Hahahah benim rahmetli kedim de boyleydi. Yukarida da dendigi gibi kolumda, bacagimda cizmedigi yer kalmamisti. insanlar gibi bunlarin karakteri de farkli farkli iste.

Beyaz renkli kediler boyle dengesiz oluyor genelde(beyaz mi sizinkki de?)
  • bahele  (20.08.20 15:49:50)
10 yaşında kedi azıcık yaşlı değil mi, ömrünün 3te2 sini doldurmuş neredeyse. Karakteri de oyunculuktan sakinliğe kaymıştır çoktan. Bu saatten sonra karakteri değişmez. Belki yanlış bir yerine dokunuyorsunuzdur, özellikle sırtından kuyruğun başladığı yere doğru dokunduğunuzda bu agresif hareketleri görmeniz normal.

Aynı şekilde doğduğundan beri sizde olmadığı için karnına dokunmanızdan da pek hoşlanmayacaktır. Güven oturana kadar tehlikeli bölgelere dokunmayın, haşin sevmeyin.

belki eski sahipleri dövüyordu veya kızıyordu, hayvandaki dengesizlik bundan da olabilir.
  • kimlanbu  (20.08.20 15:54:00)
benim 10 yıllık kedim de böyle. ezelinden beri böyleydi. kolumun yarasız geçirdiği tek bi gün.

  • spirit crusher  (20.08.20 16:19:32)
@bahele: bende van yöresinden gelme yaşlı bir teyze var, @kimlanbu'nun dediği şekilde kuyruğunun başladığı yere özellikle dokunmadığımız sürece tırmalamaz. zaten paso uyuyup, pissssmi diye tesbih çekiyor XD hatta küçükken bir van kedimiz daha vardı, o daha bile sakindi, bir keresinde önüne top attık oynasın diye, atlamak için kıçını sallarken uyuya kaldı XD ben de mesela sarı kedileri çok oyuncu manyak diye bilirdim, sakinleri de oluyormuş :D biraz renk-karakter ilişkisi var elbette, ama yine de karakterleri binbir türlü bunların.

soruya gelince, kedilerde doğal gördüğümüz davranışlar bunlar, ama benim hiçbir kedim böyle davranmadı. iki tane van, iki tane tekir, bir sarı beyaz, bir siyah beyaz, bir de tekir beyaz kedim oldu, hepsi de sokaktan geldi, hepsi de farklı yaşlardaydı, aralarında yetişkin de vardı, yavru da, yaşlı da ve hepsinin de karakteri farklıydı, ama hart hurt atlayıp ısıran kedim olmadı hiç. umarım da olmaz :( belki de kediye çok kötü davrandılar o da olabilir :( umarım böyle birşey gelmemiştir başına. siz böyle sakin sakin sevmeye devam edin, belki davranışları azalır.
  • pasp  (20.08.20 16:20:25)
@bahele: evet beyaz ankara kedisi benimki :D demek genetik bişey?

  • theseachange  (20.08.20 16:39:08)
her kedinin yaptığı bir şey değil bu aslında.

  • lenin benim amcam olur  (20.08.20 18:27:56)