Emlak Vergisi

Merhaba.

Şu anda tüm aile bireylerim emlak vergisi ödemekle mükellef. Üstlerine olan arsa / binaları tek bir kişide toplasak ödenecek miktar düşer mi? Veya düşürmek için yapılabilecek bir şey var mı? Teşekkürler.

Edit: Ayrı bir soru, kirada oturduğum ev var. Mesela kira geliri sağladığımız bir evi üzerime alsam, kira gelir vergisinde kesinti oluyor dimi?

emekli varsa o dediğin olabiliyor diye biliyorum. Hatta emeklilerde vergi düşüyor ya da sınırlı sayıda mal üzerinden hiç vergi alınmıyor diye biliyorum. (1 ev, 1 arsa gibi..)

  • foolrules  (20.08.20 10:54:17)
birden fazla evi olan emekli bile hepsine ödemek zorunda. sadece 1 evi olup orada oturan emekli emlak vergisinden muaf.
kira gelirinde de çeşitli sınırlar var. 1000-5000 arası yüzde 10, 5000-10000 arası yüzde 20 gibi sınıflandırmalar var. sayıları salladım ama öyle bir şey var. bence kiralar yine bölünmeye devam etsin.

  • sutlu nescafe  (20.08.20 11:41:52)
Birinci sorunun cevabı düşmez, hatta olurda ilerde bir vergi türü çıkar da şu kadar sayıdan fazla mülkü olana farklı vergi uygulanır denilirse fazlabile ödenebilir.

Zaten riskli de bir durum, akıllı insanlar tüm malı mülkü kendi üzerine yapmaz. Karısına çocuğuna anasına vs bölüştürür mülkleri, dünya hali ne olur ne olmaz hepsi bir kişinin adınaolmasın.

İkinci soruda mantıklı bir taraf var, kendi evinizi kiraya verip başka yerde kirada oturduğunuz zaman ödediğiniz kirayı gider olarak gösterip düşebiliyorsunuz gelirden.

Ödediğiniz kira aldığınızdan daha fazlaysa hiç ödemezsiniz hatta.
  • John Bloor  (20.08.20 11:48:52)
Teşekkür ederim, cevaplar bilgilendirdi.

  • Novice  (20.08.20 13:07:25)