[]

Panik atak semptomları var ama sürekli devam ediyor

Bir aydır bir şeyler oluyor bana. Geçen ay annem boğulma tehlikesi atlattı, çok korktum, şimdi kendisi çok iyi, bir sorun yok.

- İlk hafta bir belirti olmadı, gayet iyiydim.

- İkinci hafta gece uyurken birkaç kez sıçradım. Sanki nefes alamıyor gibi hissettim ama sorun olmadı, gündüzleri iyiydim.

- Üçüncü hafta gündüz ve gece arada boğuluyor gibi hissedip panik yaptım sürekli. Nabzım yükseldi, çok kötü bir haber almışım gibi boğazımda düğümlenme hissi oluyordu, gündüzleri birkaç kez o his gelip geçiyordu.

- Üç gündür geceleri kendime bunun psikolojik olduğunu hatırlatarak uyuyorum. Sıçrama, el terlemesi, arada gelen nefes alamıyor hissi var. Sorun şu ki gündüz de devam ediyor. Minimum düzeyde de olsa hiç geçmiyor. Panik atak geçirmiyorum, kontrol bende. Ama sürekli o his var.

* Bunun adı nedir?
* İlaç olmadan telkin, meditasyon veya psikolog yardımıyla geçer mi?

Teşekkür ederim.

 
Anksiyete. Geçer.


  • sta  (18.08.20 13:28:55) 
meditasyon işe yarayabilir, gittiğim 3 ayrı psikiyatrist meditasyon önerdi, yatmadan önce biraz yoga ile kasları esnetip rahatlatmak gece yaşanan kas kasılmalarını ve sıçramaları azaltabilir (ben de sıçrıyorum, şöyle bir his gibi, sanki mesela bacak kasım fark etmeden kasılmış kendi kendine ve daha fazla kasılamayacağı noktada aniden kendini bırakıyor ve büyük bir hareket yapıyor bacak)

meditopia uygulamasında "derin gevşeme" egzersizi var onu yaptığım gece baya rahat uyumuştum. o panik atağımsı anları azaltmanın bir yoluna gün içinde düzenli nefes egzersizi yapmak, yakın zamanda bununla ilgili online bir kurs aldım, eğitmen şöyle diyor "nefes egzersizlerini hatırlamak için günlük bir rutininizle eşleştirin, ben mesela her aynaya baktığımda yapıyorum, nefes egzersizi denen şey de 4 sn. nefesi al 4 sn. tut 4 sn ver gibi, süreler değişebilir, bakarsınız siz ona.

bunlar self healing için yeterli gelmeyecek gibi olursa tabi ki psikolog desteği alınmalı
  • ofelia  (18.08.20 13:36:43) 
psikolog bende herhangi bir etki yaratmadı, daha kötü bir durumdaydım. hemen her akşam acildeydim "ölüyorum" diye. psikiyatriye gittim, iki ilaç verdi birini bir ay kullandım ve kendime geldim, artık uyuyabiliyorum <3

ilaç istememiştim önce ama bunları tamamen kafamda yarattığımı görebilmek için verdiğini söylemişti. işe de yaradı.
  • iste o kavunici balik  (18.08.20 14:09:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.