implant vs. kaplama

arkadaşlar merhaba.

bugün bir diş doktoruna gittim ağzımda bayağı boşluk var doktor 3 kaplama ve 2 implant seçeneği sundu ya da tamamı kaplama...
kaplamada yandaki dişler de törpülenip aynı hizaya getirilecekmiş, implant direkt yapılacak. ben uzun ömürlü sağlam bir şey istiyorum. bu iki seçenekten hangisi daha kullanışlı ve uzun ömürlü olur?
dişlerim epey sorunlu olduğu için kesin bir sonuç istiyorum hemen düşüp, bozulmasın.
bilen/anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Kaplama sağlam dişlerinede zarar verecek,onlarında bir süre sonra kaybedilmesine sebep olabilecek bir uygulama.imkan varsa direk implant derim.

  • duptıs  (17.08.20 17:13:19)
ben de implant diyorum

sayıca toplam 5 implant oluyor. implantta önce çeneye somun kısmı (ismini bilmiyorum) çakılıyor. sonra çene kemiğinin o parçaya tutunması ve iyileşmesi için bekleniyor. o süre içinde o kısımda diş yok. eğer 5 implant aynı anda yapılırsa çiğnemek için diş azalacak.

aynı zamanda bu süreci hızlandırmak için 3 ay sonra gel dişi implanta takalım diyebilir. diş takılır takılmaz normal bi dişmiş gibi kullanmaya başlayıp dikkat etmezseniz çenedeki kısım zarar görüp tekrar sökülmesi gerekebilir. tedavi uzayabilir.

emniyetli olan şey, implantlara kendi dişiniz gibi sağlam gözüyle bakmayıp çok dikkatli olmak, sert şeyler yememek vs.

ikinci önerim ise hepsini aynı anda yapmamak ki çiğnemeye ısırmaya vs diş kalsın. doktor tabi acele edip parayı almak isteyebilir ama implantta kemiğin iyileşmesi gerektiğini hatırlayın.
  • sttc  (17.08.20 18:31:10)
@stts, benim de arastirdigim bir konu. sizce kemigin iyilesmesi icin ne kadar beklemeli?

  • Kirmizibavul  (17.08.20 19:52:43)
İmplant kesinlikle. 7 yıl önce bende sizin gibi çekilen iki dişim için gitmiştim ve implant yaptırdım. Toplam 6 ay kadar sürüyor süreç. 6 ay sonra iyice kaynayınca üzerine takıyorlar implantın.

  • va  (17.08.20 20:20:13)