[]

Satıcı olarak satış aracılığı (emlakçı) sözleşmesini nasıl feshedebilirim?

Satılacak mal özel nitelikli bir taşıt.

Haziran ayında imzalandı.
İptal etmek isteme sebebimiz kendimiz satmaya karar verdik.
Bu süre zarfında hiç ciddi alıcı çıkmadığı gibi malı görmek isteyen alıcılara da aracının hiçbir şey anlatmamış olduğunu fark ettik. İşlerin yoğunluğundan telefon görüşmelerine vakit ayıramayız demiştik ama şimdi de telefonda biz anlatıyoruz her şeyi. Aracı şöyle şöyle bir alıcı var diyor bize. Alıcıya da benim numaramı veriyor. Alıcı beni arıyor ve aradıklarında hiçbir bilgileri olmuyor ilgili mal hakkında. Yani aracı düşündüğümüz işe yaramadı.

Sözleşmede hiçbir cezai şart yer almıyor.
Sadece aşağıdaki madde var:

İşbu sözleşme imza tarihinden itibaren 6 ay süreyle geçerlidir. Bu süre sona ermeden en geç 1 ay önce taraflardan uzatılmayacağına ilişkin yazılı ihbar yollanmadığı sürece 6 aylık dönemler halinde uzayacaktır.

 
Mantık 5..ayda ihtar çekmeyi söylüyor.
Çakallik ise, evi kiraya verip kiracı ile konuşup kirayı bir süre elden alıp sonra ihtar çekip sözleşmeyi bitirip kira kontratıni o zaman Yapmayı söylüyor. (bu durumda şu dogalgaz vs ev sahibinin üzerine olmalıdır)
Cezai şart olmayabilir ama anlaşma kira bedeli üzerinden komisyon ise siz kiraladiginizda zararı tazmin yoluna gidebilir diye düşünüyorum. Bu ceza değildir.
  • kisa  (17.08.20 09:53:35) 
@kisa Merhaba, yanıt için çok teşekkürler.

Ancak bizim sözleşmemiz kirayla ilgili değil. Satış ile ilgili.

Ev değil, özel nitelikli bir taşıt, örneğin karavan gibi.

Satmak istiyoruz, satışı için bir firma ile sözleşme imzalamıştık, öncelikle alıcılarla onlar konuşsun diye.
  • la lykia  (17.08.20 11:01:29) 
Merhaba,
Sabah sabah dikkatli okumamışım.

Alıcı razı gelirse aranızda anlaşma vs yapabilirsiniz ama pek kolay olmayabilir.

En temizi 5. Ay da ihtari çekmek.
Daha önce yaparsanız dediğim gibi kaybettiği zarari tazmin yoluna gidebilir.
Bir de haklı fesih imkanı olabilir bunun için sözleşmeler hukuku bilen bir avukat yardımcı Olabilir.
Sonuçta sözleşmenin bir de ruhu var, burada firma gerekli desteği, yükümlülüğü sağlamıyorsa bu da fesih konusu olabilir diye düşünüyorum. (hukukçu değilim)
Sözleşmede aracı yükümlülükleri yazıyor mu?
Çok uzun bir sözleşme değilse amatör gözüyle bir bakabilirim isterseniz. (Guzel.mail@gmail.com)
  • kisa  (17.08.20 11:12:36) 
Sözleşmenin diğer maddeleri de önemli, belki kendi bulduğunuz müşteriye kendinizin satmanızda bir sakıncanın olmayacağı bir madde görürüz.


  • John Bloor  (17.08.20 12:47:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.