çatı katı tamamen oturan kişiye mi aittir?

5 katlı arsa tapusu olan bir binadayız. çatı katındaki şahıs orayı kafasına göre camekan vs yapmış. çok önceden orada olan daire sadece çatının ortasında bir yerdeydi. yani etrafında koskocaman boş alan vardı. şimdi mesele şu ki binada tv çekmediği için biz de merkezi sistem yapmak istiyoruz çatıya ama izin vermiyormuş bu kişi. böyle bir hakkı var mı? ya da olup olmadığını nasıl anlayabilirim yani yasal olarak? benim bildiğim çatı binanın ortak kullanım alanıdır

Bina yönetim planına bakacaksınız.

  • adivar  (16.08.20 22:39:09)
Yönetim planında kullanım hakkı olarak ne yazıyor ona bakmak. Lazim. Daire sahibi iseniz belediyeden alabilirsiniz.
Yönetim planı mühim.

  • kisa  (16.08.20 22:40:18)
çatıya çıkış sadece o kişinin dairesinden mi mümkün?

  • theseachange  (16.08.20 22:47:21)
evet, çatıya çıkış sadece o kişinin dairesinden mümkün

  • everythingok  (16.08.20 23:14:04)
Çatıya çıkışı engelleyebilecegnden çok emin değilim. Kanuna bakmak lazım.
Ama yönetim planını bulun. Elinizdeki ilk ve en önemli koz o

  • kisa  (16.08.20 23:27:15)
bizim yaşadığımız binalardaki tecrübelere göre apartmana ait.
hatta şöyle bişey olmuştu sizdeki gibi bunlar çatıyı kapatmış, sonra çatıda bi iş için para lazım olunca bunlar apartmandan para toplamak istemişti bizimkiler vermemişti.bence büyük olasılık sizin böyle hakkınız vardır ama arkadaşların dediği gibi planlara bakmak lazım.

  • high hopes of the sozluk  (16.08.20 23:56:47)
Binanın çatısı ortak kullanım alanıdır, teras değil ama çatı. Yani çatıya bina için anten sistemi vs kurulabilir, buna engel olamaz en üst kattaki malik.

Fakat adamın terasına "burası ortak kullanım alanı" diyip mangal yakamazsınız tabi ki.
  • John Bloor  (17.08.20 13:03:45)