[]

doktora süresi

4-6 yıl arası deniyor. bu farkı oluşturan nedir? doktora programının çabuk bitmesini engelleyen şey nedir?

en erken ne kadar sürede bitirebilirim doktorayı?


 
Uzmanı değilim ama örn Amerika'da 5 sene; sebebi orda biraz paket program gibi olması 2+3 master & doktora gibi düşünülebilir.

Onun dışında Türkiye'de arkadaşlarımdan zorunlu dersler / yeterlilik / makale / Tez / sunum derken 4 senede bitirenler var. Genelde tezi yetiştiremediklerinden uzatanlar oldu.

Ama doktora bu hocam, en hızlı şekilde bilmemnereye nasıl giderim değil ki? Post hocu var bilmemnesi var akademik yollarda.
  • lcha  (14.08.20 17:47:12 ~ 17:47:39) 
İki dönem ders alıyorsunuz, 4+4 genelde. daha sonra diğer dönem doktora yeterlilik sınavı var. onu da geçtikten sonra 4. dönem tez önerisi verip teze başlayabilirsiniz. 2 sene gitti zaten. daha sonra da max 4 seneniz var doktorayı bitirmek için.

uygulamalı alansa deneyler engeller genelde. üninin alt yapısı var mı, varsa bile sizin tez konusuna yetiyor mu, başka bölüm/üniden cihaz kullanmanız gerekiyor mu, hocanın ekibi çalışma ekibi var mı, varsa o ekipte daha önce sizinle benzer konuyu ya da benzer cihazları kullanarak tez yapan olmuş mu, eğer siz tezinizde 0 dan bir sistem tasarlama varsa bu da işi iyice uzatır.

bunların yanında hocanın onu da yapalım bunu da yapalım talepleri olabilir, bazı hocalar hırslıdır sizi dürter sürekli onu ne yaptın bunun sonucu nasıl çıktı vs. eğer hoca dürtmez, siz de rahat biriyseniz yine uzar.

bir de teze başladıktan sonra en az 3 kez tez izleme komitesine girme durumu var, o minimum kaç ayda bir oluyor emin değilim. normalde 6 ayda bir tez izleme komitesine çalışmanızı sunmanız gerekiyor.

ders aşamasında iken danışman ile konuşup ufak ufak başlamakta fayda var. o şekilde önceden çalışarak tez sürenizi kısaltmanız mümkün.

bir de çoğu kişi çalışarak doktora yapıyor, e hem işe vakit ayır hem teze 6 seneye çıkıyor ister istemez. araş. görler ise kadrodan(50d) maksimum yararlanmak için bilinçli olarak tüm süreyi kullanıyor.
  • fezagezgini_4  (14.08.20 17:54:59 ~ 17:55:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.