metabolizma hızı ölçtürme

başlıkta da belirttiğim gibi bazal metabolizma hızımızı nerede ölçtürebiliriz? pahalı bir olay mıdır?

çok zor ölçülen/hesaplanan bir şey. öncesinde hiçbir şey yapmadan bir gün yatacaksın. bağırsakların tamamen boşalmış olacak. 12 saat ya da daha fazla aç kalacaksın.

diyelim ki bi üniversite nin endokrin bölümü, ya da bir spor hekimi, ya da bir fizyoterapist ölçtü, ne işine yarayacak?
  • aksasu  (09.05.10 00:34:48)
başarılı bir diyet listesinin hazırlanabilmesi için vücudunun hareketsizken kaç kalori harcandığının hesaplanması gerekiyor diye öğrendim..bunun da bu testle ölçüldüğü söyleniyor..amaç bu..

  • xwayz  (09.05.10 01:00:48)
bu öyle gidilip de ölçtürülen bir şey değil. bir gün hastanede yatman falan gerekir. 12 saat aç ve hareketsiz yatacaksın. sonra ağzına bir boru sokup dakikada ne kadar oksijen tükettiğini ölçecekler. bu deneysel bir şey. pratikte uygulanmıyor olması lazım. onun yerine boy kilo vücut alanı cinsiyete göre tahmini bir sayı veren cetveller de var. sonucunda metrekareye dakika başına harcanan oksijeni litre cinsinden mi ne verecek, öyle bi şey işte.. diyelim ki senin bazal metabolizma hızın 90, ee? bu sayıyı nerde kullancaksın? sen şişmansın da zayıflamaya mı çalışıyorsun, yoksa profesyonel sporcu falan mısın?

  • aksasu  (09.05.10 02:10:44)
  • sleepy99  (09.05.10 11:21:29)