try /rub - Turkiye vs Rusya

şimdi baktığımızda bizim paramız rus rublesinden çok daha iyi görünüyor ama rusya'nın türkiye'yi geçemeyeceği tek bir alan yok herhalde. bu nasıl mümkün olabiliyor. asgari ücretleri 200 dolar gibi. eğer böyleyse rusya nasıl süper güç olabiliyor. bütün ülkeyi askere, savunmaya ayırsalar bile bu kadar fark olmasının sebebi nedir?

Çin için de aynı şey mevcut, genel bir refah olduğu söylenemez. Bunun yanında Danimarka gibi ufak bir ülkedeki halkın refah seviyesi en yüksek kesimde. Demek ki her zaman devlet gücü = halkın refahı demek değil.

  • havadakarada  (11.08.20 20:11:51)
ülke para birimine göre biri güçsüz biri güçlü ekonomi çıkarımı yapmak oldukça naif, çocuksu bir düşünce. sonuçta bütün paralar dolar üzerinden değer buluyor, yani aslında try / rub çapraz kuruna bakarken aslında try*usd/rub*usd kuruna bakıyorsunuz. bu yüzden yeryüzündeki tüm para birimleri dolara göre şekil alıyor diyebiliriz (eskiden altına bağlıydı bu sistem, yani para birimleri altına göre şekil alıyordu ancak bu sürdürülemedi)

ayrıca para biriminin çok güçlü olması ithalatı zorlaştıran bir şey. konuya dış ticaret dengesi açısından bakmakta fayda var. bir ülke net ticaret fazlası veriyorsa para biriminin çok güçlü olması kendi faydasına olmaz. "güçlü ekonomi" metrikleri için daha başka metriklere bakmalısınız. kişi başına düşen milli gelir olur, big mac indexi olur. meşrebinize göre artık.

Daha detaylı konuyu irdelemek için (bkz: Bretton Woods) ve (bkz: Altın standardı)
  • ala09  (12.08.20 00:57:36)