[]

instagram gizliden kameramı mı kullanıyor?

son iki aydır bu durumdan şüphelendiğim için özellikle yemek yerken masaya alakasız nesneleri ( genellikle marketlerde satılan paketi açılmamış ürünleri) koyarak tespit ettim. en son propolis damlası buldum ve masaya kutusuyla koydum sonra telefonu alıp ekşiye, haberlere vs baktım (instagram kesinlikle açılmadı) bingo !! tıpkı önceki ürünler gibi bu da instagramı açtığımda akışta reklam olarak karşıma çıktı.

gerçekten oluyor mu bu? sesli hiçbir şekilde üründen bahsedilmedi. yalnızım zaten. korktum lan


 
Uygulamaya kamera izni verdin mi? Verdin. Gizlilik sartlarinda bu veriyi toplayacagi yaziyor mu? Yaziyor. Kullanim sartlarinda bu veriyi isleyip sana reklam gosterecegi yaziyor mu? Yaziyor. Sen bunlarin hepsini kabul ettin mi? Ettin. Bunu yapiyor olmasi bu sartlar altinda hic sasirtici olmaz.


  • dunal  (10.08.20 23:12:14) 
teknik olarak böyle şeyleri yapabilirler. sözleşmelerinde de yapabileceklerini yazıyorlar. ancak yaptıklarını bilmiyordum. yanında konuşunca o konu hakkında reklam gösterme işine şahit oldum ama gördüğü şeyler hakkında reklam gösterme işini ilk kez sizden duyuyorum. ama şaşılacak bir şey değil.

telefonu nasıl koydunuz ben onu anlamadım. genelde masaya yatırılır telefon, dik koymayız pek. telefon elinizde sözlükte gezerken mi propolisi falan gördü?

laptop kamerasını da telefon kameralarını da kapatmak lazım. hatta mikrofolarını da.
hakkınızda ne kadar veri topluyorlar bil bilseniz. bunlar bir araya gelince anlamlı kümeler oluşuyor. inanılmaz boyutlarda.
  • biseysorcaktim  (10.08.20 23:40:45) 
olabilir tabi ama telefonun pilini baya yer. bu görüntü işlemeyi telefonda yapsa alet ısınır ve pil tüketir. cloud üzerinde yapsa epey bir data aktarması lazım.

başka ürünlerle de denemek lazım. bir de bunu yapanın neden instagram olduğunu düşünüyorsun ? herhangi başka bir uygulama da yapabilir. facebook-instagram-whatsapp ortak veri havuzu kullanıyor. bunun üzerine seninle ilgili verileri başka bir uygulamadan da satın alıyor olabilirler.
  • orpheus  (10.08.20 23:50:03 ~ 23:51:15) 
yok sadece instagram yapıyor kamerayla olanı. facebook sadce ses dinliyor ya da web tarayıcı geçmişini kullanarak reklam sunuyor. dediğim gibi 2*3 aydır test yapıyordum acaba yanılıyor muyum diye. değilmişim. sorun kamerayı kullanması değil ( aslında büyük problemde ben çapta bir kullanıcı için değil) sorun bataryayı yemesi. anladığım kadarıyla belirli aralıklarla açıp kamerayı etrafı tarıyor.


  • gameofannen  (11.08.20 08:49:18) 
Al bak surada ozel olarak baslik karmasasi altina sokulmus halde yaziyor:
help.instagram.com
I. What kinds of information do we collect? -> Device Information -> Data from device settings

En altta sorularini sorabilecegin bir link gozukuyor. Istiyorsan sor bakalim ne cevap verecekler.
  • dunal  (11.08.20 10:11:24 ~ 10:11:53) 
ingilizcem yo k ki


  • gameofannen  (11.08.20 11:35:58) 
Linkteki sayfanin en altinda dil degisikligi yerleri var.


  • dunal  (12.08.20 09:38:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.