Bahçeye bunları dikmek istiyorum ama zamanı doğru mu?

istanbul'da büyük bir bahçemiz var. internetten bu ağaç fidanlarını alıp bahçemize eksek tutar mı? topraktan anlayan insanlar bizim toprağın çok kaliteli olduğunu söylediler ama zamanı konusunda ve dikilmesi konusunda fikrim yok.

fındık, limon ve karadut ekmek istiyorum. internetten almam doğru mudur? dikim zamanı için eylül'de diksem tutar mı? 5 tane fındık, 2 limon 2 karadut planlıyorum.

www.fidandeposu.com

Saksılı veya tüplü olan yani toprak içinde gelen fidanların dikim mevsimi olmaz, her zaman dikilebilir.

Tabi ki sulama avantajı için sonbahar ve ilkbaharda dikilmesi avantajdır, ama sulama yapıldıktan sonra mevsimin önemi yok, kışın toprağin donduğu zamanlar hariç tabiki.

Dikkat etmeniz gereken şey aldığınız meyvelerin kendi kendini dölleyip dölleyemediği, başka tozlayıcılara ihtiyaç duyup duymadığıdır.
  • John Bloor  (10.08.20 14:30:54)
@johnbloor mesela karadut saksı içinde gönderiliyor yazıyor linkte. bunu illa toprağa dikmek zorunda mıyım ben o kısmı anlamadım. zaten saksıda haftada bir sulasam meyve vermiyor mu? illa dikmek mi gerekiyor?

www.fidandeposu.com
  • ayseee  (10.08.20 14:43:25)
Tabiki saksıda yaşamaya devam eder, ama senede iki kere saksı büyütüp toprak ve vitamin ilavesi yapman gerekir.

Saksı ticari olarak taşımak, depolamak, yetiştirmek için kullanılır. Son kullanıcı olarak saksıda büyütmeye çalışmanız mantıklı değil.

Ciddi büyüklükte saksılarda yetiştirebilirsiniz tabiki, ama onu kaldırmaya da vinç lazım, ciddi büyüklükte saksıda satılan yetişmiş ağaçlar da var mesela.
  • John Bloor  (10.08.20 14:52:26)