türkiye'nin yükselmesi

www.youtube.com

grafiğe göre 20 yılda yunanistan'a bile yaklaşamamışız. bi 20 yıl daha geçse belki doğu avrupa lideri oluruz.

yani 2040'da biz hala bugünkü şeyleri tartışıyor olucaz.

bu ekonomik düzeyde insanlar nasıl evleniyor nasıl çocuk yapıyorlar anlamıyorum.

akp'nin açtığı hasarı telafi etmek en az 10 yıl. telafi sürecinde yine çöküntüde olunucak. 10yıl + 20yıl belki 30 yıla anca doğu avrupa lideri oluruz.

2050 yani.

senin doğurduğun çocuğun ya eğitimi ya sağlığı ya güvenliği yada gıdası eksik olacak.

insanlar nasıl evlilik kararı alıyor? işler boktan ama biz bir yolunu buluruz mu diyorlar?

dün kapının önünde düğün yaptılar oradan aklıma geldi.

düzen bu. çarkın dişlisi oluyorsun. alışkanlık. sevdiğin insanla yuva kurup evlat sahibi olmak güzel bir duygu olmalı.

p.s.: bekarım. çocuk sahibi olmayı ya da evlenmeyi düşünmüyorum.
  • phonex  (10.08.20 12:10:22)
sevdiğin bir kadın/erkek var anladık onunla yaşa vs. eyvallah.

çocuk nedir bu ortamda ya? 2020'de çocuk yapsan 2050'de adam/kadın karşına gelse

'ya mal mısın sen hiç mi okuman yazman yok durum belli ekonomik gidişat belli ne diye yaptın beni?'

dese ne diyeceksin? adam/kadın haklı.
  • bebekbebesi  (10.08.20 12:14:32)
@bebekbebesi; merak etme. gözlemlediğim kadarıyla 12-13 yaşında da ergenlik zamanları da aynı lafları ediyorlar. dunning-kruger sendromu var. cahil cesareti dediğimiz şey. ne zaman ne olacağını bilemeden yaşayıp gidiyoruz işte. çok da kafaya takmadan cahilce. yarın öleceğimi bilsem mezarımı kazar içeri girer yatarım. artık insanlar biraz da bu kafada.

  • phonex  (10.08.20 12:18:16)
ya ben böyle bir ergene şahit oldum

ergen araba istiyor peder hayır dedi yanımda.

bi araba alamayacaksan beni niye yaptın dedi çekti gitti sonra.

adam üzüldü baya.

18 yaşında derse sorun değilde 30 yaşında derse sorun.
  • bebekbebesi  (10.08.20 12:27:53)
Evlilik kararı almış biri olarak belirteyim: sevdiğin biriyle beraber olmak ekonomik hedehödölerden uzak bir şey. Sevgilimle muhtemelen bir ege kıyısında arabada da yaşarım. Evlilik sırf bir sürü düğünle, parasal şeylerle özdeşleştirilecek bir şey değil.

Çocuk konusunda haklısın.
  • roket adam  (10.08.20 12:53:58)
roket sen yaşarsın sevdiğin de yaşar belki ama soru o değil.

doğacak çocuğunda 20-25 yıl arabada yaşamasına nasıl razı geleceksin?

müzik, sanat, bilim veya edebiyat konularında yetenekli çocuğunu 20 yıl arabada nasıl eğiteceksin?

adam/kadın 30 yaşına gelince sana hesap sormaz mı?
  • bebekbebesi  (10.08.20 12:57:44)
Yav sorar tabii ki. O yüzden zaten türkiye ortalamasına oynamıyorum, belirli ekonomik beklentilerim var, ortalamanın üstünde kazanmaya çalışıyorum. Bu ülkede çok iyi paralar kazanan beyaz yakalılar var, döviz yüksek olduğu için döviz bazlı maaş alan herkes ciddi para yapıyor şu anda.

Yani genel halkı düşünmeyi boşver, kendini kurtar derim.
  • roket adam  (10.08.20 13:04:55)
roket ülkenin gidişatı önemli

bugün dolar bazlı bir işte çalışıyor olabilirsin ama yarın firma tası tarağı toplayıp tr'den gidebilir

10 kişilik ekipten belki 2 kişiyi yanlarında götürürler onda da sen olmayabilirsin.

zaten sözüm dolar bazlı veya geliri yüksek kişilere değil. bir doktor için sormuyorum bu soruyu.

çok üzücü ya. grafiği gördüm çok üzüldüm.
  • bebekbebesi  (10.08.20 13:11:27)
Anladığım çoğu kişide zaten evlendik çocuk da olsun kafasi var.
Biz esimle 3 yili bitirdik evlilikte, 2013ten beri de beraberiz. Evlilik zaten nikah dairesinde evlilik ve sonra cok ufak grupla yemek ve arkadaslarla eglence olarak bitti gitti. Kısacası totalde maliyet 6-7bin lira anca buldu. Su an evlenecek arkadasim var, totalde 70-80 bin diyorlar.
Cocuk planimiz 4 sene sonra çünkü cocugu yaptigimizda kenarda paramiz olsun ve borclar da bitsin istiyoruz. 4 yil icinde sıkıntı cikmazsa ayda total 600€ kredi bitecek. E rahatlamis olacagiz yani.

Tabi bunu yapmayip evlenip ilk senede cocuk yapan da cok. Sonra mutsuz oluyorlar çünkü hayatlarini da tam yaşayamıyorlar vs. Ama su ekonomik ortamda daha da zor yani.
  • logisticsmanager  (10.08.20 14:13:13)
Yaşım 35e geldi ya yapacak ya vazgeçecektim. yapmayıp Sonrasında pişman olmak da var. Evet kendimi düşündüm bencilce çocuk yaptım. Bizi de yaparken düşünen olmadı ama buna rağmen kötü biri olduğumu düşünmüyorum. Eşim için de durum aynı. Dünyada maloşların bu kadar çoğalmasının nedeni belki de bizim gibi insanların kafa patlatıp patlatıp çocuk yapmaktan vazgeçmesidir?

  • ninotevtidze  (10.08.20 21:38:50)
Bir yolunu buluruz diyen var, çocuk rızkıyla gelir diyen var, aileler olarak yardımcı oluruz diyen var.

Mezun olalı 2 sene oldu bir işe girdim çıktım şimdi sıfırdan farklı bir işe girdim maaşım başlangıç maaşı. Dört bir yandan akrabalar arayıp duruyor. Okul bitti iş bitti sıra evlilikte diye. Bu maaşla ne evliliği ne düğünü diyorum hallolur diyorlar. Nasıl hallolacak para yok diyorum, 30undan önce çocuk yapman lazım diyorlar, ne çocuğu ben istemiyorum diyorum çocuk rızkıyla gelir borçlanmaktan korkmayacaksın diyorlar. Benim akrabalar gibi cahil olanlarda böyle bir kafa yapısı olabiliyor.

Ben evlenmesine evlenirim, düz nikah ile evlenince çok masraf olmuyor ama çocuk düşünmüyorum kesinlikle.
  • jazzabel  (10.08.20 21:57:00)
varolmasina sebep olacagin cocuk belki ulkenin gidisatini degistirmede rol oynayan biri olur? kim bilir?

su anda turkiye, avrupa'nin oyun ihrac eden en basarili ulkesi konumunda. bunu yapan kisiler, yaslilar degil gencler. evet politika berbat hale getirdi her seyi. ama politika politika olarak kalmali. politika ve politikacilar gecem gunduzum olamaz. erdogan vs. umurumda degil, ne dedigini de umursamiyorum.
gelip gecici seyler bunlar. isimize bakalim, calisalim.
  • Leonardo~Da~Vinci  (10.08.20 22:33:52)