[]

Spor yaparken omuzdan tık sesi gelmesi

18 yaşımdan beri düzenli olarak spor yapmaktayım. O zamanlar çok bilinçsiz olduğum için sol omzum yıllardır kütür kütür ses çıkarıyor (doktor yarım çıkı demişti). Şimdilerde bilinçli spor yapmama rağmen sağ omzumda rotasyon yaptığımda tık tık ses geliyor. Kemik kemiğe sürtüyor gibi. Bu sesin gitmesi için 15-20 dk ısınmam gerekli. Sabahları kalktığımda iki omzum da ağrıyor.

Spor yapan her insanda illa ki bu omuz sıkıntısına rastlıyorum. Bir şeyleri yanlış mı yapıyoruz yoksa bu işin doğasında mı var bu?


 
Omuz vücutta en kolay sakatlanan en zor iyileşen, hatta sakatlanan yere göre kronik şekilde arızalı kalan bir bölge. Ben 15 sene önce falan rotator cuff sakatlığı yaşadım, ki küçük bi zedelenmeydi sadece tam yırtılma bile değildi ama hala bench’e falan girerken iyi ısınmazsam omzum ağrır, yapacak bir şey yok pek çözüm iyi ısınmak ya da çok iyi bir spor hekimi bulup ona göstermek.


  • angelus  (07.08.20 22:44:46) 
Eklem kapsülü olan bölgelerde çoğu insanda arızalar oluşur. Bu kimi zaman bilinçsiz spor, kimi zaman yüksek kilo, kimi zaman da yaş ilerlemesine bağlı yıpranma ile oluşur (özellikle diz eklem kapsülleri).
İskelet sistemin en zayıf ve deforme olmaya müsait yerleri diyebiliriz.

  • Unde bach canim  (07.08.20 22:59:21) 
Omuz eklemi hassas, özellikle lateral hareketinde ses çıkışı oluyor genelde.

Sporda yaptığın hareket yanlış yada ağırlık yanlış. Yavaş ve dengeli omuz çalış.

Belli yaştan sonra vücut kalojen sentezlemiyor. Kalojen ve eklemler için doğal destekler var yumurta kabuğu zarı gibi.

Spor hekimine gidersen sorunun kaynağını tam olarak çözersin.
  • Fritz-X  (07.08.20 22:59:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.