yurtdışına Gitmek mi/kalmak mı?

Merhaba arkadaşlar

şu an gayrimenkul danışmanlığı yapıyorum, daha önce yurtdışında okumuş ve çalışmıştım 6 yıl boyunca. 2 sene oldu memlekete (marmaris) döneli.

tekrar bir iş teklifi aldım İNgilterenin ufak bir şehrinde; müşteri temsilcisi işi kurumsal bir firmada, maaş olarak 1600 Pound net öneriyorlar.

Bir yandan ailemle ve ülkemde olmak hoşuma gidiyor. kira derdim de yok.

diğer yandan gidişat artık iyice korkutucu bir hal almaya başladı. 3 parça şey alıp 100 liralık oluyorum.

bilemiyorum çok kararsızım.

bir anadolu şehrinde olsam herhalde giderdim tekrar ama marmaristeyken ve şu şartlarda bir danışma kararı aldım...

siz ne dersiniz ?

6 sene yasamissin, iki secenegi fazlasiyla, enine boyuna kiyaslayabilme imkanina sahipsin. belli ki bir yanda, insani maaslar, calisma kosullari, refah seviyesi, diger yanda aile sevgisi ve sila hasreti. iyice dusun tasin hangisi agir basiyorsa onu sec.

yas kac?
ailenin saglik durumu nedir?
baska kardesin var mi?

bunlari da yazarsan, daha iyi cevaplar alabilirsin nacizane.
  • baldur2  (06.08.20 17:12:53)
yurtdışında memleket özlemi dolu geçen ortalama bir hayat > türkiye'nin en iyi şehrinde ortalama üzeri hayat

  • ala09  (06.08.20 17:14:19)
yaş 29.
tek çocuğum.
ailenin sağlık durumu iyi nazar değmesin.
  • bialo czerwoni  (06.08.20 17:16:23)
benim yasim 30
ailemin saglik durumu iyi
tam da 6 yildir yurtdisindayim.

beni su anda turkiye'ye dondurecek tek sebep ailemin saglik durumunda kotulesme. baska bir sebep goremiyorum.
  • baldur2  (06.08.20 17:18:41)
Git insan gibi yasa. Temiz hava, gulen yuzlu insanlar vs

  • nax  (06.08.20 17:24:34)
Kalirsan ileride cocuk olunca cok kafani vurursun egitim konusunda.

Ingiltere nedir yani, sila hasretlik yer degil. 3 ayda bir gider gorursun aileni sevdiklerini cok ozlerim diyorsan.
  • SevdaliBulut  (06.08.20 17:50:20)
1600 pound cok dusuk gibi geldi bana ya. o maasla gecinilir mi hic emin olamadim gercekten.
eger maas bu kadar dusuk olmasaydi gidin derdim.

  • interview with the vampire  (06.08.20 17:50:28)
mesela londrada 3500-4000 kazanıyor nüfusun büyük çoğunluğu ve bunlar iyi gelirli olanlar.

Ben market fiyatlarını aylarca araştırdım bu para berbat bir maaş değil.süper de değil. asgari ücretin bir tık üstü gibi.

kilo tavuk-et -kıyma 4-7 pound arası. çoğu şey 1-2 pound.
  • bialo czerwoni  (06.08.20 17:54:36)
kiralar nasilmis peki onu arastirdiniz mi?
eger yasayabileceginizi dusunuyorsaniz gidin tabi her turlu. ben de yurtdisindayim bir seneyi gecti, simdiden donmem diyebiliyorum.

  • interview with the vampire  (06.08.20 17:57:56)
@wampire siz neredesiniz?

araştırdım,500--- 750 pound civarı kiralar var.

orada yaşayan yakın zamanda giden arkadaşlara sordum 1300 pound kazanıp kenara para atıyoruz sen de hiç olmasa 400 pound atarsın dediler.
  • bialo czerwoni  (06.08.20 18:00:35)
madem oyle hic durmayin gidin. hayirli olsun

isvicredeyim ben de.
  • interview with the vampire  (06.08.20 18:01:45)
ala09 +1000
gitmeyip bataklığa saplanarak pişman olmaktansa gidip pişman ol daha iyi. geri dönme şansın her zaman var, hiç durma bence.

  • MtKrt  (06.08.20 20:25:57)
git kardeşim hayırlı olsun

  • basond  (06.08.20 21:54:38)
Türkiye'de sahil şeritleri sonbahar ve yazın yaşamak için keyifli oluyor. Arkadaşlarınız varsa, eviniz güzelse, kafanız sakinse kalın derim.

1600 pound şehir küçük bile olsa fazla bir para değil. İngiltere'nin ekonomisi Corona'dan kötü. Tekrar bir çevre kurmak, yurt özlemi, bence bu zorlukları üstlenebilecek misiniz onu düşünün.

Ayrıca neden ülkeden biri değil de sizi istiyorlar, güvenilir firma mı ona bakın.
  • kaset  (07.08.20 01:10:08)
Sizi burada tutmanıza neden olabilecek durumlar söz konusu değilse gitmenizden yana. Keşke benim de fırsatım olsa da kalkıp gitsem. En azından şansımı denesem.

Gerçi orada 1.600 pound ile ne kadar yaşanır bilmiyorum tabii.
  • put it in your appropriate place  (07.08.20 02:22:58)
38 yasindayim esimle beraber 2 yil once amerikaya tasindik. ben gidin derim, tr de su aralar her an hersey olabilir. su an tr ye sadece saglik ile ilgili bir sorun olsa donerim

  • oscar  (07.08.20 07:22:12)
Insanlar turkiye'den malum sebeplerden dolayi fiymaya calisiyor anliyorum, denize dusen yilana sarilir misali, biran once buradan cikalim da ne olursa olsun, toplama kampinda bile yasarim kafasi tehlikeli. 1600 pound'a marmarisi birakip dingiltereye bence gidilmez, yagmurdan kacarken doluya tutulursun diye tahmin ediyorum.

"ama efendim bir arkadas 1500 aliyormus 500 kenara atiyormus". Yaw bu isler misla musla olmuyor. Benden cok daha az kazanip kenara para atan arkadaslarim var ben kenara bir dolar atmazken, ama bence yasamiyorlar, it gibi yasiyorlar, bitkisel hayattalar ve her ay kenara attiklari 300-500 dolarla ovunmekten baska bir cacik
yaptiklari yok. Ben ani yasama taraftariyim. Para gencken, sagliyin yarinde iken lazim, zaten kac yasina kadar yasayacagin belli degil. 70 yasina geldiginde kenarda 1 milyon dolarin olsa ne olur, zaten is bitmis, kefenin cebi yok.

Ozetle, o paraya gidilmez.
  • cooperr  (07.08.20 07:50:51)