2 milyon dolar ile yurtdışında banka faiziyle yaşanır mı?

Misal ABD veya başka bir Avrupa kentinde bir insan bu parayı bankaya koyup faiziyle yaşayabilir mi?

Yurtdışında banka faizi olayı nasıl işliyor var mı böyle bir durum?

Yaşanırsa neresi seçilmeli sizce?

Pek bilgim yok. Sadece enflasyon oranı düşük olduğu için vadeli faizlerin de düşük olduğu bilgisine sahibim. Özetle iyi bir para alınmaz ama ne kadar para ile geçindiğinize de bağlı.

Sanırım türkiyedeki döviz faizleriyle aynı paralellikte bir orana sahip. %2-2,5 civarı
  • Unde bach canim  (04.08.20 14:04:20)
o para yatırım danışmanları ile güzel kazandırır.. büyük bir firma ile anlaşıp ömür boyu dövizin değerli olduğu ülkelerde rahat yaşanabilir.

  • plastic_angel  (04.08.20 14:12:53)
Faiz ile zor ve riskli olabilir ama şöyle bir hesap yapabilirsin; ingiltere için vereceğim örneği.

2 milyon pound nakit paran olsun; bu iki milyon pound ile 5 tane gayet güzel ev alırsın, tanesini de 1500 pound civarına kiraya verebilirsin.

Ayda 7.500 pound, yılda 90.000 pound eder. Bunun %40'ını gelir vergisi olara alır devlet; sana net olarak ayda 4.500 pound kalır.

4.500 pound ile Londra'da normal bir hayat, Londra dışında ise gayet rahat ve kalbur üstü gibi bir hayat sürebilirsiniz.
  • faati  (04.08.20 14:16:16)
2 milyon euro desek; 500 bin euroya kendi evim(villa), 30 bin euroya hybrid corolla. Geriye 1.5 civarı kalsa.
Bununla 5 tane ici guzel apartman dairesi(300er bin eurodan), ortalama kira gelirisi 800-900 euro(kendi oturdugum yeri baz aldim 260-300 arasina 900-1000 Euro kira) 4000-4500 euro para yapar ayda, 500 eurosu gelir vergisi desek; 3500-4000 euro ile cok güzel yasarsin.

  • logisticsmanager  (04.08.20 14:26:14)
Yatırım danışmanı + 1

Basit bir hesapla yılda %5 net getirisi olan bir yatırımınız olsa bu parayla zaten 100.000 USD eder. Hiç çalışmayan birisi de bence rahat rahat dilediği gibi bir yaşam sürebilir.

Hadi sizin için iyice aşağı yuvarlayalım, getiriniz yılda %3 olsun bu da 60.000 USD eder. Ayda elinize 5000 USD geçer. Bu paraya da bence yaşarsınız yani ne biliyim :)
  • burka  (04.08.20 14:45:59)
Duzgun yatirim ve duzgun kemer sikmayla hayalimdeki hayati yasardim o parayla.

Genelde sorun kenarda o kadar paran olunca harcama istegini tutamamak, belli bir hayat standarddina alisinca da parayi yiyip bitirmek. Loto kazananlara hep oluyor bu mesela.
  • cleric  (04.08.20 15:34:49)