Üniversite Tercihi

Güzel Sanatlar Lisesi Müzik bölümü mezunu oğlum için üniversite tercihinde birkaç seçenek var:
A- Müzik ile ilgili bölümler:
Konservatuvar istemiyor, öğretmenlik istemiyor. Bilgi üniversitesi müzik veya bir kaç üniversitede bulunan müzik teknolojileri olabilir diyor. Bir enstrüman da yoğunlaşmak yerine bilgisayarlı müzik ve kayıt işleri ilgisini çekiyor. Bu bölümlere girebilmesi için yetenek sınavlarını geçmesi gerekiyor (en az bir tanesini geçebilir).
B- TYT puanı ile Ege, Dokuz Eylül veya Yaşar üniversitesi vb 2 yıllık bilgisayar programcılığına girebiliyor. Benim işim olması nedeniyle bu işe aşina.
C- Yabancı dil puanı ile (411, 12900 lerde) Çok önde gelen üniversitelerin değil ama ikinci sıralarda gelen üniversitelerin mütercim tercümanlık, turizm rehberliği bölümlerine girebiliyor.
D- Yurtdışında (ab ülkeleri olamıyor eksisozluk.com) Ukrayna, makedonya, gürcistan vb ülkelerde sınavsız 4 yıllık mühendisliklere gidebiliyor. (Türkiyede sözel puanı ile 4 yıllık fakültelere girebiliyor ama istemiyor)

Bu seçeneklerin hepsine eşit mesafede, siz olsanız hangisini seçerdiniz ? Teşekkürler

ilgisine göre;
bilgi'ye gitsin, sonra yurt dışına uzansın.

2 yıllık bilg. programcılığında öğrenceği her şeyi dışarıda da bir şekilde öğrenir diye düşünüyorum.
yabancı dil olayı iyimiş ama taşraya gidip de körelebilir. yabancı dil yazıp yurt dışına nasıl gider diye düşünüyorum ben hep :/
mühendislik sevmiyorsa çekilecek çile değil, diğer seçeneklere bakarsak. (hem mühendislik hem konservatuvar mezunuyum)

yani en mutlu olacağı şey müzikse bilgiye girsin, evrensel bişey. bir de bilginin yetenek sınavı zor ve biraz başka. orada okuyanlardan destek/fikir alsın önce.
olmuyorsa yabancı dil diyorum.
  • jimjim  (02.08.20 14:21:05)
B ve C yi elerdim eğer ilgisi devam ediyorsa A yoksa Makedonya

  • shredd  (02.08.20 14:40:03)
a

  • anarsika  (02.08.20 14:40:43)
A ya da D

  • punkie  (02.08.20 14:48:34)
tercumanlik cok guzel is. Cok iyi getirisi var ozellikle simultane ceviri yapiyorsan ki yapan az o yuzden getirisi yuksek. Hem de is disinda stresi yok. Yani is bitti mi tamamen bitiyor.

Bence bilgisayar yazilim gibi gereksiz sismiyor da cunku herkeste bi "aggbii ingilizce mi o ne ya herkes biliyor onu artik kiskiskiskiskehkehkeh" algisi var. Bak surada cevap verenlerden bile c diyen yok. Ki ingilizce olmasina da gerek yok tabii baska bir dil de olabilir
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (02.08.20 15:36:31)
ytü ses mühendisliği'ni bir araştırsın bence. tam istediği o gibi geldi bana. bilgi'de iyi olmalı diye tahmin ediyorum.
vizyoner bir genç olmalı takdir ettim doğrusu. böyle niş alanlara yönelmesi hoşuma gitti.

  • ezkaza  (02.08.20 18:14:43)