[]

Koronavirüs testi hangi ara bulundu?

Biyokimya ve tıp cahili olarak soruyorum. Virüs ortaya çıkar çıkmaz nasıl testleri icat edildi? Bu kadar basit mi?
 
Test icin virusten elinde ornek olmasi ve o ornekten virusun genetik dizilimini cikarman gerekiyor. Son 20 senede gen dizilimi cikarma isi cok hizlandi yeni teknolojilerle.

Netten baktim. Cinliler virusun genetik bilgisini ocakta paylasmislar dunyayla. Subat civari herkes test uretmeye baslamis.
  • cleric  (30.07.20 15:35:27) 
Evet, basit. Kullanılan yöntem zaten her moleküler biyoloji laboratuvarında kullanılmakta olan yöntem. O yüzden kolayca hazırlanılacak bir test. Zaman içinde yeni tanı yöntemleri de geliştirildi ama onlar da hep önceki bilgilerin üzerine kurulu elbette.

Bugün Urartu Şeker'in ekibi kolay bir tanı yöntemi geliştirdiklerini duyurdu mesela: www.medrxiv.org
  • evrim halkasi  (30.07.20 15:40:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.