türk haber siteleri ne ayak?

haber sitesi değil ansiklopedi mübarek.

google'a "1752 yılında papua yeni gine'de ne oldu?" yazsam bu haber siteleri "1752 yılında papua yeni gine'de ne mi oldu? 1752 papua yeni gine tarihinde çok önemli bir tarih" falan diye bir sayfa beiliriyor.

adamların amacı her şeyden tık toplamak mı?
peki 2-3 tık için böyle bir sayfa açmaya değer mi ki uğraşmışlar bu kadar?

ayni şekilde google'a "x isminin anlamı" falan yazdığında da bunlar çıkıyor.

adamlar ekşi sÖzlükte başlık açar gibi her şey hakkında yazmış.

başka bir ülkede böyle bir şey görmedim ben

AVM mantığı işte gayet basit. Seni bi haber için oraya çekip içerde gezinmeni sağlıcak

  • paramolacak  (29.07.20 18:26:21)
haber siteleri çok zararlı.
eksisözlükte haber sitelerinin google'ı çöplüğe çevirmesi diye bir başlık var. bu konu irdeleniyor sürekli.

SEO denilen nane yüzünden son yıllarda internetin içine ettiler. başka ülkelerde olmamasının sebebi medya etiği ve kullanıcıların bilinçli olması ile ilgili olabilir. bizde ikisi de yok.

adamların amacı evet her şeyden tık toplamak.
hatta başka ne yapıyorlar söyleyim, mesela siteye giriyor bir şey okuyorsun, 1 dk sonra sayfa yenileniyor. iki kez o siteye girmişsin gibi sayılıyor. o yüzden siteye giren kullanıcı sayılarını sahte olarak arttırmaya çalışıyorlar. başka hileler de var. mesela her resim için bir sayfa oluşturmak gibi. başka başka şeyleri de var.

seo ekipleri var. amaçları böyle aptalca şeyler yazıp arama motorlarında önplanda olmak ve kullanıcıların zamanını almak.

böyle işte.

internetiniz hayırlı olsun +1
  • biseysorcaktim  (29.07.20 18:38:34)
Bunun sorumlusu Google den başkası değildir. Kazancı hite göre veriyorlar yapacak bişi yok

  • olaylar olaylar  (29.07.20 22:33:35)
Ustte dendigi gibi SEO kasiyorlar. Bahsettigin detaydaki olaylarda bazen devlet okullarinda cok spesifik odevler veriliyor. Yurdum genci de hemen google'a yazip karsisina ilk cikan siteye girmek istiyor.

  • cleric  (30.07.20 12:44:36)
Google kullanmayın. DuckDuckGo bir alternatif. Startpage.com var, ama onlar sonuçları Google'dan alıyorlar sanırım o yüzden verdiği sonuçlar itibariyle çok farklı olmayabilir. Bu çöplük sonuçların yanında google yaptığınız her aramayı donunuzun bilgisine kadar e-mail hesabınız, bilmemne hesabınız vs. ile iliştirip saklıyor.

  • panzerkampfwagen iv  (31.07.20 17:52:31 ~ 17:52:48)
@panzerkampf,

alternatif arama motorları sonuçlarını bing'den alıyorlar. ancak haber siteleri konusunda onlar da google'dan çok farklı değiller.

ben qwant'ı sık kullanıyorum arama sonuçlarında, bazen duckduckgo.
qwant'ın duckduckgo'dan bile daha iyi sonuç verdiğini düşünüyorum.
  • biseysorcaktim  (31.07.20 19:07:03)