[]

Arabayı nasıl ve neyle yikamali/temizlemeli?

Arkadaşlar simdi ilk defa araba sahibi oldum (ailenin arabasini falan kullandiydim onceden, kendim almamistim). Yeni bir fiesta aldim. Universite zamani babamin "essogluesek araba les gibi al yikattim, sunu ayda bir yikat bari" demesi geliyor. Vallaha gozum gibi bakiyorum arabaya.
Neyse; ben şimdi yurtdışındayim, burada oyle 30 lira vereyim yikatayim hem yaygin degil hem ucuz değil (servis her zaman pahali zaten).

Evin dibindeki carrefourda parayla çalışan supurge, parfum sikma ve lastik sisirme olayi var. Benim için önemli olan arabanin disini yikama ve icini temizleme. Ne kullanayim bunlar icin? Sundan uzak dur sunu kullan dediginiz urunler var mi? Evin onunde ve arkasinda siteye ozel park yeri var, orada yikayacagim, gidip hortumla su dokemem tabi ama iki kova alip yapabilirim.

 
Bazı benzincilerde kendin yıkayabileceğin yerler oluyor 2tl atıp önce köpük sıkıyorum sonra yine 2tlye tazyikli(yüksek basınçlı) su ile yıkıyorum dışını. Bunu kirlilik durumuna göre ayda 2-3 defa yapıyorum. Araba içinde sigara içme ve cam açma gibi huylarım olmadığı için içi çok kirlenmiyor. Yine de 1-2 ayda bir yıkamacıya gidip iç dış yıkatırım tabi. Fırça vs vurdurtmam.

Araç yeni kasa fiestaysa motor bölümüne su tutmamalısın. Bunu söylemiş olmalılar.
  • the coon  (28.07.20 22:56:49) 
Motor bölümünü ne olursa olsun sudan uzak tut, benim tavsiyem büyük süngerlwr oluyor dışını ilk onla silip kurulaman olur


  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (28.07.20 23:11:21) 
gelismis bir ulkede yasiyorsan evin onunde kopurte kopurte arac yikamak (deterjanli suyun yagmur kanallarina karismasi) yasak olabilir, bir bak.


  • disq  (29.07.20 00:09:13) 
@disq hortumla yikamak yasak o kesin. Kendi evin bile olsa valilik onayi lazim.
Ben iki kova su alir sungerle yaparim diyordum cunku yapanlar var ama o kisim yasak mi bilmiyorum. En olmadi disini bir yerde yikayip icini kendim yapabilirim ama ici icin ne kullanmam gerekiyor bilmiyorum.

  • logisticsmanager  (29.07.20 00:57:33) 
İçi için kimyasal bir şey sürme. Nemli bez ile tozunu al yeter. Dışını da sokakta yıkayamazsın gibi geliyor bana. Yerel kuralları öğlen bence de. Ayrıca zaten kova ile yıkamak zor. Yerel dinamikleri öğrenmek en güzeli.


  • ykyt  (29.07.20 07:03:23) 
Ortadogu yada afrika ülkesin de degilsen kapinin önünde yikamaya izin vermezler.

Kullanmis oldugun kimyasalin icerigini raporlaman, araba yikanacak alanda kullanacagin giderleri ve temizlik sonrasinda alani kimyasaldan arindirmanin raporunu ve belgelerini istiyorlar.
  • VIPCH  (29.07.20 09:35:42) 
Nasıl bir yöntem bulursanız bulun hepsine eyvallah ama içini silerken kesinlikle kimyasal kullanmayın sadece nemli bez o kadar.


  • jamiro  (29.07.20 09:55:14) 
Benim babam arabasını siliyor bi kova suyla. Kaba tozunu almış oluyor, sen de öyle yapıp ikinci kovayla temiz şekilde tozunu alabilirsin. Yere su bile damlamıyor. Mikrofiber bez ile silmelisin. Ne olursa olsun fırça sürme, keşke zamanında bilinçli olsaydım da uyduruk oto yıkamalarda aracımı çizik çizik yıkatmasaydım ben de. İçi için de hafif nemli bezle toz alma öneriyorum. YouTube'da detail geek gibi kanallarda araç temizleme videolarına bakabilirsin, farklı farklı ürünler kullanıyor iç dış için bir sürü. Ama seninki yeni olduğu için gerek olmayacaktır. Hayırlı olsun bu arada.


  • olutaklidi  (29.07.20 22:16:20) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.