Sizce ben takıntılı mıyım?

Temizlik konusunda.

Mesela, tezgah üstünde duran kaşıklıktan bir şey aldığım zaman suya tutmadan kullanmam, çünkü bana göre açıkta durduğu için tozlanıyor.
Mesela, çocuklu bi eve gittiğim zaman bütün salona yayılmış oyuncakları(eğer çocuk o an oynamıyorsa) kalkıp toplamamak için zor tutuyorum kendimi.
Mesela, dolaptan yumurta alınca onu yıkamadan asla kullanmam çünkü dışı yapış yapış oluyo genelde.
Mesela, yeni nesildeki takma/protez uzun tırnaklardan aşırı tiksiniyorum.
Mesela, evimde robot süpürge var, her gün muhakkak çalıştırıyorum. Evde hiç halı yok, ev terliklerinin altı sürekli kirleniyor. Bunu görünce yani her gün silinip süpürülen evde bile böyle toz/pislik oluyorsa halılı evler aşırı pis diye düşünmekten alamıyorum kendimi.

Bunlara karşılık yemekten bir şey çıksa kenara atar Yemeği yemeye devam ederim.
Dağınığımdır. Toprakla kumla taşla oynamayı çok severim. Kampa gitmeye bayılırım. Vs.

Sizce bende aşırı bir temizlik takıntısı var mı? Yoksa normal miyim?

aşırıya kaçan bir sey goremedim, herkesin yapmasi gereken seyleri yapiyosunuz. yumurtalari yikamak hariç. oyle yapinca bakteriler çogaliyordu sanki

  • yarey  (26.07.20 20:03:09 ~ 20:07:16)
(bkz: okb)

  • avianthem  (26.07.20 20:09:44)
Kasik olayi da pek normal degil ama hadi bi nebze.

Ama oyuncak ciddi takinti belirtisi bence. Ev senin bile degil.

Onun disindaki protez tirnak, supurge, yumurta durumu bende yok mesela ama garip bulmadim duyunca.
  • Kittie  (26.07.20 20:24:47)
Kaşığı ve oyuncak toplama isteğini ben OKB belirtisi olarak yorumladım. Her gün evi süpürmek de çok normal bir şey değil bana kalırsa, yapacak işiniz olmadığı için yapmıyorsanız. Psikolog değilim.

  • slow like honey  (26.07.20 20:45:28)
Her gün silme süpürme işini robot süpürge yapıyor. O kadar işsiz değilim.

  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (26.07.20 20:47:10)
oyuncak toplama işi fena rahatsız edici.

  • owaki  (26.07.20 21:02:05)
Normalin bi tik ustu.

  • durgunfoton  (26.07.20 21:29:05)
Oyuncak toplama dışında bence doğru olanı yapıyorsunuz. Ben de bu nedenle halı kullanmam. Kaşıklık da kullanmayın çekmeceye koyun. Ayrıca elbette tavuğun kıçından şey buzdolabına koyulmadan önce yıkanır. Ben korona olaylarından sonra sebze ve meyveleri de bulaşık deterjanı ile yıkamaya başladım. Sizin gibi ev arkadaşım olsun isterdim.

  • howfaristhesky  (26.07.20 21:59:13)
yumurta ve halılar hariç bir şeyinizi göremedim. temiz titiz olmak bence çok güzel bir şey.

halının faydaları:

1) kışın sıcak tutar
2) halı olmazsa tak tak düz zemine adım atmak dizlerinize şok etkisi yapıyor ve içindeki sıvı azalır zamanla. halı bu şiddeti emeceği için iyidir.
  • sonsuz  (26.07.20 22:19:52)
Okb +1

Obsesif kompülsif bozukluk deniyor buna. Kimi insanda temizlik hastalığı şeklinde gösterir, kimi insanda saçma ritüeller gibi..
  • silah taciri  (26.07.20 23:15:12)
okb falan değil yahu amma abartmışsınız. okb öyle bir şey değil.

yumurtayı ben de yıkarım. birçoğuna bok bulaşmış tüy yapışmış oluyor. niye boklu kabuğa elleyip yumurtayı bokla tüyle kırayım ki?

ağzı açık duran bardağı, uzunca süre açıkta durmuş çatalı kaşığı ben de sudan geçiririm. servisleri masada duran lokantalarda tabağı bardağı ters koyarlar, heaa bütün lokantalar da okb o zaman öyle mi?

terliğin altı toz olunca rahatsız olmak da anormal değil. halılı evlerde o halıda cidden toz toplanıyor. yani robotumuz yok ama elektrikli süpürgeyle süpürünce ayı gibi toz çıkıyor. boşaltıp tekrar süpürsen yine çıkıyor. ben anlamadım. yani ben buna takmıyorum ama taksam takarım, çok cins bir huy gibi gelmedi bana.

halısız ev daha çok kirlenmiyor. halılı evde terliğin altındaki tozu halıda yürürken halıya sildiğin için terliklerin altı temiz gözüküyor, toz yok sanıyorsun.

okb olsa yemekten bir şey çıksa yemeği yemeye devam etmeyi bırak, daha bir şeye elini sürmezdi.
  • kibritsuyu  (26.07.20 23:39:35)
bizim evde (annemlerde) her gün süpürge çalışıyor, yumurtalar da kapalı kaplarda bekleyip kırılmadan önce mutlaka yıkanıp kurulanıyorlar çünkü önceden yıkandığında gözenekleri açılıyormuş ve mikrop üretiyormuşmuş.

ek olarak, evde bulaşıklıkta bulaşık beklemez. mutfak havlusu ile kurulanıp kaldırılır :) ben sıkıntılı bir şey göremedim ama türk aile yapısı belki, etrafımda çoğu evde böyle. her gün yatak çarşaflarını silkeleyip tekrar takan insanlar var. o biraz garip geliyor.
  • iste o kavunici balik  (27.07.20 00:47:25)
Eger o kasiklik normalde kullanilmiyorsa ve uzun sure gecmisse aradan temiz olsa da yine yikarim veya silerim, cekmecede dursalar bile. Ama hergun zaten yikanan catali kasigi 10 dakika acikta durdu diye yikamam.

Robot supurgem olsa hic durdurmam.

Normalsin.
  • SevdaliBulut  (27.07.20 12:38:02)
Bana göre normalsin, artik okb isen ben de öyleyim demektir :D

Tezgahtaki kasiklikta maksimum bir gün bekleyen bulasik temizdir.
Ben kuzenlerime gittigimde aynisini yapiyorum genelde ama aile icinde oldugu icin garip karsilanmiyor :D
Kullanmadan hemen önce ben de yikarim, neticede tavugun götünden cikan seyin temizligine güvenemem :D
Ben uzun tirnaklardan hem tiksiniyorum hem de korkuyorum. Zaten nasil moda oldu hic anlamadim.
Robot süpürgem olsaydi iki güne bir calistirirdim, sacli bir insanim dökülüyor.
4 senedir halisiz evde yasiyorum, hali olsa silkeleyemem, yikatmaya veremem ve cok toz topladigini biliyorum. Resmen halisiz hayat temiz hayatmis ben bunu anladim.

Benim temizlik takintim yok sadece düzen tertip seviyorum, isimi kolaylastiriyor. Canim istemedigi icin haftalarca toz almadigim, evi süpürmedigim de oldu. Sadece ev düzenli ve temizken icim aciliyor.
  • chitosan  (27.07.20 13:42:06)