Arastirma gorevliliginde torpil var midir?

Bir tanidigimiz ic mimarligi 10 yilda bitirmis. Bitirir bitirmez ayni okulda aras.gorv olarak ise baslamis. Cok ilginc geldi. Zor bir bolum mu? 4 yilda bitirenin artisi yok mu?

torpil mümkündür. torpilsiz de girilebilir. 4 yılın bir artısı yoktur.

  • fezagezgini_4  (25.07.20 22:26:06 ~ 22:26:28)
10 yılda bitirmişse vardır bence bir şeyler

  • passion rules the game  (25.07.20 22:27:00)
Ya adam sindire sindire okumuş. Bence 4 sene okuyandan daha çok bilgisi vardır. :-D

  • boray eris  (25.07.20 22:37:44)
10 yılda bitirmiş olabilir ama nasıl bitirdiği önemli. yata yata mı bitirmiş yoksa atıyorum arada birkaç sene yurtdışında yaşayıp kendini mi geliştirmiş. kaç yılda bitirdiğinin bir önemi yok, ne kadar donanımlı olduğu önemli.

  • sir gawain  (25.07.20 22:45:44)
Yurtdisi falan yok. Hep okuldaydi, ne zaman konussak kaldim diyordu. Ben 22 yasimda mezun oldum. O 30lu yaslarda okuyordu:)

  • banacevaplazım  (25.07.20 22:48:48)
o kadar da donanıma gerek yok kadroya girmek için. torpilsiz de bile.

1 kişilik kadro açıldı diyelim başvuranların arasından 10 kişi sınava girmeye hak kazanabiliyor.

bu ön eleme dil puanının %40'ı, alesin ise %60'ından olşuyor. daha sonra 10 kişi bilim sınavına giriyor.

bu sefer oranlar %30 bilim sınavı, %30 ales, %30 not ortalaması ve %10 dil puanı şeklinde oluyor. sözlü sınav mülakat vs yok. bu aşamada yapılabilecek torpil, sınav sorusunu o öğrenciye vermektir, ya da cevaplara yüksek puan vermektir. tabii şu şu konuya çalış denilmiş de olabilir.

burada aynı bölümde ki öğrencinin avantajı soruları hangi hocaların hazırlayacağını bilmesi de olabilir. ama bölüme göre değişir küçük bölümlerde böyledir. ama bazı bölümlerde 15 soru soruyorlar. bölüm de her hocadan 1-2 soru alınıp aralarından seçilmiş tüm bilgiyi ölçüyor.
  • fezagezgini_4  (25.07.20 22:57:26)
Torpilsiz girenler kendi şaşırıyor. Mümkün mü referanssız böyle bir parlak zekanın girmesi. Acele eleman gerekir hemen ilana çıkar kimsenin haberi olmazsa liyakatli seçim olur onda da puan işler.

  • gatherer  (25.07.20 23:18:06)
Türkiye cumhuriyeti sınırlarında torpilsiz diye bir şey yok. Kadrolar açılırken ona göre açılıyor. Esas oğlan dil i geçemedi mesela karsı şakkadanak kapatılıyor.

Cumhuriyet tarihinde en düzgün sistem öyp idi onunda içine ettiler. En son da kapandı gitti.
  • x571  (25.07.20 23:50:14)
@x571 istisnalar kaideyi bozar mı ?

  • fezagezgini_4  (25.07.20 23:55:29)
10 yilda ales ortalama ingilizce calismis olabilir. Benim arkadasim memleketine giderse calisamam diyip okulu uyduruk bi dersle uzatip ales calismisti. Belki bi ihtimal boyle ama 10 yil cok uzun. Bana torpil gibi geliyo. Biz de okulu bu kadar uzatanlari hocalar ciddiye almazdi.

  • durgunfoton  (26.07.20 00:40:48)
haha.
duz memurlukta veya belediyelerde daha az torpil vardir, oyle dusun.

  • baldur2  (26.07.20 00:42:32)
Akademide hoca kimle çalışmak isterse onu alır. Memurluk değil bu. Bir adam 10 tane uluslararası yayın yapmış diğeri ales kasmış.. hangisinin hakkı?

  • insomniac  (26.07.20 02:14:29)
Öyp çokta iyi değildi, alakasız alanlarda çalışan adam gidiyor giriyordu. Bir de tek özelliği yüksek puan yapmak olan ama pratik bilgis sıfır adamlar atanabiliyordu. Filan falan. Daha adil olduğu kesin tabi.

10 sene boyunca köle gibi bölüm işlerine koşturulmuş, İdar amelelik yapmışta olabilir o yüzden almışlardır.
  • KaraSakall  (26.07.20 02:46:50)