Palmiye ağacını budamak

Sitemizde, boyu 10 metreyi aşmış yaklaşık 40 yıllık palmiye ağaçları var. Bu palmiye ağaçlarının üstten yeni yaprakları sürgün verdikçe, alttaki kurumuş yapraklarını kesmek gerekiyor. Gövdeye sağlam bağlı olduğu için kuruyan yaprak kendi düşmüyor, bilen bilir. Son birkaç yıla kadar da merdiven boyu yetiştiği için merdivenle çıkıp budanıyordu. Lakin ağacın boyu alıp başını gitti, merdivenle yetişmek mümkün değil. Ağaçların konumu itibariyle mobil vinç benzeri herhangi bir aracın siteye girebilmesi de mümkün değil.

Ağaçlar inanılmaz bakımsız ve sağlıksız bir hal aldı. Ne önerirsiniz, tepesine nasıl ulaşıp budanır?

normal merdiven bir yerden sonra yetmiyor, ptt tipi merdiven geçici bir çözüm olabilir. o itfaiyeci merdiveni gibi uzayanlar. biraz tehlikeli de. ama daha sonra illa ki mobil vinç gerekiyor.
bizde de iki apartmanın arasında duran palmiye 4. katı aştı, sırf bu yüzden(ve vinç maliyetinden) kesmeyi düşünüyorlar.

  • MtKrt  (25.07.20 19:28:19)
Manlift araştırın.

  • temasettin  (25.07.20 20:23:33)
boyu yeterse merdiven + yüksek dal budama makası şunlardan:

urun.n11.com

daha uzunu da olabilir ya da bir şekilde daha da uzatılabilir diye düşünüyorum.
  • engelbert humperdinck  (25.07.20 21:12:08 ~ 21:15:01)
Bizim sitede de 10 metreden fazla palmiyeler var, kesenler ona gore merdiven getiriyor uzatip kesiyor

  • oscar  (25.07.20 21:59:26)
Ya da ağaca tırmanmak için aparatları olan profosyonel birini bulacaksınız, hani gerekli techizatla metrelerce ağaca tırmanıyorlar ya, onlardan.

  • John Bloor  (28.07.20 10:50:32)