[]

Hababam sınıfı müfettiş sahnesi

Müfettişin geldiği sahnede kanuni sultan süleyman, 1453, imparator neon vs gibi bölümleri önceden ezberleyen Hababam Sınıfı bildiğiniz gibi her şeyi karıştırıyor.
Ancak bu hikaye Aziz Nesin’in 1967’deki Şimdiki Çocuklar Harika kitabındaki bir hikayenin birebir aynısı.

H. Sınıfı’nı yazan Rıfat Ilgaz ama o romanda bu bölüm var mıydı hatırlamıyorum.
Filmdeki bölüm Aziz Nesin’in hikayesi mi?

 
İlk Hababam Sınıfı romanında yok o bölüm, eminim. Sonraki Baskında - İcraatın İçinde gibi romanlarını okumadım ama onlar da daha siyasi mesajlı falan diye biliyorum.

Yeşilçam o zamanlar telif falan bilmediği için Aziz Nesin'den alıp kullanmış olabilirler, çok mümkün.

www.milliyet.com.tr
“Babam; ne romanlarından, ne tiyatrodan ne de filmlerinden telif alabildi. Yeşilçam, eser sahibinin haklarını korumadığı gibi istismar etti, bir izin almadan yedi film yaptı. 37 senedir sürdürdüğüm hukuk savaşı sonunda pes ettim.”
  • kobuzchu kiz  (24.07.20 15:17:11) 
olabilir.

@kobuzchu kiz yazmis o zamanlar telif melif kafasi yok.

türkiyede 20-30 yil öncesine kadar yine pek telif düsüncesi yoktu aslinda. 90 larda yavastan basladi.

dünyayi kurtaran adam örnegi var önümüzde, adamlar star wars filminin yarisini calmislar arka görüntü olarak :)

öyle ki hatta su adamlar uzay gemisinde ama arkalarindaki fonda cut var :)
youtu.be
  • duygusuzromantik  (24.07.20 19:51:03 ~ 19:51:51) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.