Anayasa sorusu (capsli) - yardımcı olur musunuz

İyi geceler dostlar

Ben C demiştim ama cevap anahtarı A diyor. Sorudaki duruma göre, gerekli milletvekili sayısı üye tam sayısının salt çoğunluğu(301) olması gerekmiyor mu? A şıkkına göre 360 mv gerekliymiş.

Bir yeri mi kaçırdım bilmiyorum, yardımcı olabilenlere çok teşekkür ederim .

Özet: genel ve özel af ilanı için 3/5 gerekli, cumhurbaşkanı geri gönderirse aynı çoğunluk gerekli.

ek: madde 87 nitelikli çoğunluk öngörmesine karşın madde 89'un basit çoğunluğu yeterli görmesi bir tezat gibi görünse de teorik olarak Anayasa hukukunda kolaylaştırıcı veto olmayacağı için aynı çoğunluk gerekli diyebiliriz.

2.
Anayasa:

MADDE 87- (Değişik: 3/10/2001-4709/28 md.; 7/5/2004-5170/6 md.; 16/4/2017-6771/5 md.)
Türkiye Büyük Millet Meclisinin görev ve yetkileri, kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak; bütçe ve
kesinhesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek; para basılmasına ve savaş ilânına karar vermek;
milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının beşte
üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilânına karar vermek ve Anayasanın diğer maddelerinde öngörülen
yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmektir.

MADDE 89- Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen kanunları onbeş gün içinde
yayımlar.
(Değişik: 3/10/2001-4709/29 md.) Yayımlanmasını kısmen veya tamamen uygun bulmadığı kanunları, bir
daha görüşülmek üzere, bu hususta gösterdiği gerekçe ile birlikte aynı süre içinde, Türkiye Büyük Millet
Meclisine geri gönderir. Cumhurbaşkanınca kısmen uygun bulunmama durumunda, Türkiye Büyük Millet
Meclisi sadece uygun bulunmayan maddeleri görüşebilir. Bütçe kanunları bu hükme tâbi değildir.
(Değişik: 16/4/2017-6771/16 md.) Türkiye Büyük Millet Meclisi, geri gönderilen kanunu üye tamsayısının
salt çoğunluğuyla aynen kabul ederse, kanun Cumhurbaşkanınca yayımlanır; Meclis, geri gönderilen kanunda
yeni bir değişiklik yaparsa, Cumhurbaşkanı değiştirilen kanunu tekrar Meclise geri gönderebilir.
Anayasa değişikliklerine ilişkin hükümler saklıdır.

Kaynak: www.tbmm.gov.tr
  • candanag  (23.07.20 11:37:38 ~ 12:05:54)