makine mühendisi hangi kpss'ye girer?

bazı yerlere başvururken kpss şartı istendiği için kpssye başvuracağım ama bu konuda bilgim yok, işim çok yoğun, katalogları tarayacak zamanım yok ve hata yapmadan başvurmak istiyorum.

şu an devam eden bir kpss başvurusu var.tekli yıl, çiftli yıl, puan türü vb. detaylar olduğunu duymuştum. bu sene "lisans kpss" olarak görülen kpss'ye ben (makine mühendisi) girebiliyor muyum? ekstra neye dikkat etmem lazım?

Evet girebiliyorsunuz. Kpss B grubusunuz. Kpss Lisans Genel Kültür- Genel Yetenek gireceğiniz sınav.

  • kostüm çok güzel prenses misiniz  (23.07.20 02:10:34)
Genel atamalarda direkt mesleğinle atanabilmek için çift yıllarda girmen gerekiyor. Aldığın puanı iki yıl boyunca yapılacak atamalarda kullanabiliyorsun. En azından önceden bu şekildeydi değişmediyse.

Fakat kpss puan şartı olan yerlere başvurmak için istediğin zaman girebilirsin, tek çift farketmez. Yine tekli yıllarda aldığın puanla da bazı ilanlara başvurup atanabilirsin. Fakat makine mühendisi olarak değil lisans mezunu olarak. Eskiden böyleydi yanlışım varsa düzeltir birileri.
  • the coon  (23.07.20 02:58:06)
birinci ve ikinci mesaj doğru sadece ''Fakat makine mühendisi olarak değil lisans mezunu olarak. Eskiden böyleydi yanlışım varsa düzeltir birileri.'' bu kısım yanlış.

makine mühendisi her yıl sınava girebilir. çift yıllarda yapılan sınavlarla makine mühendisi olursunuz.
tek yıllarda yapılan sınavlarla, lisans mezunu memur da olabilirsiniz( katip vs.) uzman yardımcısı da olabilirsiniz. unutmayın ki uzman yardımcısı başvurularına çift yıllarda girenlerde katılabilir. ve iki yılın sınav olarak bir üstünlükleri yoktur, kimin puanı yüksek ise o başvurabilir.

unutmadan uzman yardımcısı olmak isterseniz yabancı dil sınavı da gerekebilir.( ki büyük ihtimal gerekir.)
  • blue eyes white dragon  (23.07.20 08:07:41)