[]

İzmir Hakkında Sorular

Merhaba,

Ay sonu İzmir’e gideceğim fakat tatil yerlerinden değil direkt Konak’ta kalmayı planlıyorum.
İzmir’i iyi bilenler ve daha önce tecrübe etmiş arkadaşlara birkaç sorum olacaktı.

1) Denize girmek için nereleri önerirsiniz? Kalabalık olmaması çok önemli bizim için, o yüzden Çeşme vs. uğramayı hiç düşünmüyorum. Beach/Koy/Plaj ismini verseniz benim için yeterli.
Dipdibe denize girmek, insanlarla kaynaşmak gibi bir niyetim yok.

2) Gitmişken, şunu da yap dediğiniz tüm önerilere açığım. 10 gün boyunca İzmir’de olacağım.
Şurda harika tekne turları olur, şurdan kalamarı taze taze alırsın, şu köye muhakkak git derseniz sizlere minnettar olurum.

Şimdiden teşekkürler.

 
Denize gireyim tekne turu yapayım kalamar yiyeyim diyorsan merkezde kalman anlamsız. Bunları yapmak için her gün en az 100 km git gel yapman lazım. Sessiz sakin ve güzel tatil bölgesi arıyorsan karaburun derim.


  • temasettin  (22.07.20 18:11:12) 
Hahaha daha dün düşünmüştüm Konak civarında gezerken gördüğüm bi pansiyondan dolayı, acaba İzmir'e deniz tatili yapmaya gelip Konak'tan otel tutmayı düşünen oluyor mudur diye. Bu mantıksız planı bir gün sonra görmek gülümsetti :)

Şimdi açıkçası hiç mantıklı değil eğer amacınız deniz tatili yapmaksa Konak'ta kalmak. Denize girilebilecek en vasat yer bile arabayla 1,5 saat uzakta. Kaliteli yerler minimum 2-3 saat gibi. O yüzden sahil ilçelerine bakın kalmak için. Karaburun güzel bi tercih olabilir. Kuzey tarafta Dikili civarında da güzel yerler var.

10 gün içinde yapılacaklar konusunda zaten internette en klişe şeyler yazıyor. Tekne turu Çeşme'de var, en son 10 sene önce gittiğimde fena değildi, şimdi bilemem. Kalamar vs için Güzelbahçe'deki balıkçılar fena değildir ama çok da hakim değilim. Onun dışında aklıma özel bir şey gelmedi.
  • nundu  (22.07.20 19:32:59) 
Araç varsa
Şirince'ye mutlaka git, seviyorsanız şarap tadın ve satın alın.
Ödemiş'te mutlaka Hurşit'te ödemiş köfte yiyin. Tadı hala damağımda.
Güzelbahçe'de balıkçılar ve balık restoranları var, orda mutlaka bi rakı balık yapın.
Asım Usta'dan kokoreç yiyin.
Tabiki Kemeraltı, Kızlarağası Hanı, tarihi asansör ziyareti yapın.
  • etna  (22.07.20 20:04:04) 
Cevaplar için çok teşekkür ederim :)
@nundu aslında sadece 2 ya da 3 gün denize gideceğim, o yüzden 1-2 saatlik yollar çok uzak değil benim için.
Geri kalanlar günler şehrin merkezinde olmak bana çok mantıklı geldi
  • kujovic  (22.07.20 22:16:58) 
Foça'da kamping alanları var, tenha olurlar. Tepeden plaja bakıp boş olan bir tanesine girebilirsiniz.


  • kimlanbu  (23.07.20 09:53:15) 
Madem öyle,

Asansör'e gidin Konak'tan yürüyerek bile gidilir ama sıcakta bilemedim. Martı / bisiklet olabilir bunun için. Konak'tan Karşıyaka vapuruna binin, bir de Karşıyaka Çarşı'yı gezin.
AVM olsun derseniz, Konak Pier'de takılabilirsiniz.
Alsancak'ta Gül Sokak, Kıbrıs Şehitleri Cad'ne gidin, ne ararsanız var oralarda.

Tarihsel takılayım derseniz, Kemeraltı turu yapın bir güzel. Balıkçılar Hali değişmiş epey, açık mıdır bilemem. YKM veya Sevinç Pastanesi önünde öylesine bekleyebilirsiniz, gelmişken yapayım derseniz :)))
Agora'ya mutlaka gidin mesela. Havra Sokağı'nın ilerisindeki sokaklardan birinde şeftali suyu satan bir amca vardı 15 sene evvel...
Kemeraltı'nda kara dut şerbeti için, Kızlarağası Han'a gidin. Severseniz ve gözünüz yiyorsa bir söğüşe 60tl bayılabilirsiniz..

İzmir'in en güzel manzarası Kadifekale'dedir.

Çok uzağa gitmeyeyim derseniz en yakın Güzelbahçe'de denize girebilirsiniz.

Onun haricinde Seferihisar, Sığacık var güneyde. Kuzeyde Foça, Yenişakran, Dikili.
bizevdeyokuz'un İzmir rehberi yardımcı olabilir.
Dikili'de Fame Beach güzeldir. Oradan da Bergama'ya geçin mutlaka giderseniz. Asklepion'dur, Domuzdamı'dır her yerde kahverengi tabela mevcut.

Yani neyden keyif alabileceğinizi bilmediğim için.

Varsa vaktiniz bence Kula'daki jeoparka gidin. Orayı kimse bilmez canım jeopark..

Daha detay isterseniz, şöyle olsun böyle olsun, yardımcı oluruz.
  • janderzel zartanyan  (23.07.20 13:00:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.