Ön kol kaslısı

Şimdi, bölgesel yağlanma diye bir şey yok. Ama şunu her gördüğümde şaşırmaktan kendimi alamıyorum: Klasik 55-60 yaş göbekli Türk erkeği, hayatında ağırlık kaldırmamıştır spor yapmamıştır. Ama bizim gibi bütün gün bilgisayar başında oturduğu işi yok, adam iyi kötü bir şeyler kaldırmış ya da bir şekilde fiziksel iş yapmış. Göbek dışarıdan belli olduğuna göre yağ oranı yüksek. Ama bu tipteki adamlarda çok sağlam ön kol kası oluyor, define bir de. O bölge az mı yağ tutuyor, bunun sırrı nedir? En az 10 kişi görmüşümdür böyle. Hafif yaşlı erkek gördüğümde direkt ön koluna bakar oldum.

Önkolda fazla yağ hücresi yok, yani yağ hücreleri bölünüp artacak şekilde bi ileri seviye şişmanlık söz konusu değilse bu normal bir durum erkek için, bununla birlikte önkol kaslarının çalışma mekanizması statik gerilime çok hızlı cevap veren bir yapı, yani kol gücüyle çalışan insanların önkollarındaki kaslar bu nedenle çok güçlü ve belirgin olabiliyor. Misal çekiç sallarken çekicin sapını sıktığında tüm gerilim önkollara yükleniyor, bu da bir tür hipertrofi sağlıyor.

  • angelus  (18.07.20 22:35:37)