Kayıt Dondurmak

Merhaba arkadaşlar,

Üniversitedeki iki stajımı daha henüz yapmadım. Yaz okulundan sonra iki dersi tek ders sınavına bırakmayı düşünüyordum ama stajlarımı yapmadığım için tek ders sınavına başvuramıyormuşum.

Ben yazokulundan sonra güz döneminde staj yapsam. Staj yaparken de -okul harcı ödememek için- okulumu dondursam ve güz dönemi sonunda da tek ders sınavına başvursam olur mu?

okulu dondurursanız, staj için okulda gerekli işlemleri yapabilecek misiniz, onu araştırın.

  • fezagezgini_4  (16.07.20 23:15:57)
Staj kaydı açtırmak ve staj defterini teslim etmek gibi işlemler mi?

Staj kaydı açtırmayı dönem başında okulumu dondururken, staj defterini teslim etmeyi de dönem sonunda yapsam olmaz mı?
  • Barbaros59  (16.07.20 23:19:45)
olabilir hocam, bölüm başkanlığına ya da öğrenci işlerine sormak lazım.
dondurma şartlarını araştırın, normalde kolay kolay dondurulmuyordu ama şuan virüsden dolayı kolaylık sağlanıyor olabilir.

bir de dönem başı dondurup dönem sonu açtırmayı düşünüyorsunuz. kağıt üzerinde aynı dönemde aç-kapa yapacaksınız. o mümkün mü onu da araştırın.

bir de sigortayı okul yapıyor, okul dondurmuşken sigorta ile ilgili bir sıkıntı da olabilir.
  • fezagezgini_4  (16.07.20 23:31:11 ~ 23:32:05)
Araştırırım.

Peki, kaydını dondurduğun dönemde staj yapamazsın, deme hakları var mıdır?
  • Barbaros59  (16.07.20 23:35:42)
zekice bir düşünce ama sıfır puan malasef.

1- para yatırılır.
2- dersler seçme hakkın olur.
3- staj öğrenci bilgi sisteminde seçersin.
4- danışman hocan onaylar.
5- staj belgelerini okula verirsin ve okul senin için sgk öder.

diğer durum.
1- ders alma dönemi gelir ve staj dersi alınır.
2- parayı yatırırsın.
3- danışman paranın yattığını ve dersin seçildiğini görür dersi onaylar.
4- staj belgelerini okula verirsin ve okul senin için sgk öder.

söylemin pek mantıklı değil.
  • blue eyes white dragon  (16.07.20 23:37:53)
dondurduğunuz süre boyunca öğrenci sayılmıyorsunuz o nedenle belki diyebilirler.

özel üni değil dimi ? , özellerde dondurunca da harç istiyorlar galiba.

white dragon doğru noktaya değindi, harcı dönem başında ödüyorsunuz galiba
  • fezagezgini_4  (16.07.20 23:42:25 ~ 23:43:33)
okulunu bilmemekle beraber örnek olması açısından bir okulun( karadeniz teknik) duyurusunu buldum ekleyem.

b) Normal öğrenim süresini okuyan gündüz öğretim öğrencileri Interaktif Ders Kayıtlarını doğrudan yapabileceklerdir. Normal öğrenim süresini aşan gündüz öğretim öğrencileri katkı payı ödeyeceklerdir. İkinci öğretim, uzaktan öğretim öğrencileri ve yurt dışından kabul edilen öğrencilerin öğrenim ücretlerini ödemeleri gerekmektedir. Ödemeler Vakıflar Bankasına T.C. Kimlik numarası veya Yabancı kimlik numarasıyla yapılacaktır. Katkı payı ve Öğrenim ücretini yatırmayan öğrenciler ders kaydı yapamayacaklardır. Katkı payı ve Öğrenim ücreti ödemeleri 03/02/2020 tarihinde başlayacaktır.

www.ktu.edu.tr

harç yatırmadan dersi kaydı yapamayacağın için stajı da alamazsın. staj dersini almadan da yapacağın staj da bir çöp olacaktır.
  • blue eyes white dragon  (16.07.20 23:46:17)
@blue eyes white dragon bazı ünilerde (örneğin İTÜ) staj dersi diye bir ders seçmiyorsun. fakülte staj ofisi ile hallediyorsun. hatta ben okurken ders seçiminden sonra danışman onayı zorunlu değildi.

bu nedenle hangi üni olduğu önemli.
  • fezagezgini_4  (16.07.20 23:49:56 ~ 23:50:15)
Teşekkür ederim blue eyes white dragon

Evet, özel üniversite. fezagezgini_4

Neyse, ben başka bir yol bulayım.
  • Barbaros59  (16.07.20 23:53:22)
hocam özelse alırlar harcı senden. en azından yarısını.

  • fezagezgini_4  (16.07.20 23:56:27)
@fezagezgini_4, blue eyes white dragon dediği gibi kayıt dondurmadan önce kayıt yenileme yapmak gerekiyormuş herhalde ama senin dediğin gibi de, bizim üniversitede de staj dersi seçmiyorsun herhalde. Çünkü üniversitenin sitesindeki müfredatta gözüken staj dersi öğrenci sisteminde gözükmüyor.

  • Barbaros59  (16.07.20 23:58:54)
Üniversitenin sayfasındaki bilgiye göre harcın %10'unu alıyorlarmış.

  • Barbaros59  (16.07.20 23:59:52)
benim okulumda staj; 0 kredili ancak belli bir miktar akts'si olan bir ders gibi görünüyordu. sene başında stajı alma zorunluluğumuz vardı.

özel üni dediği için bir adet de örnek bulam dedim ve özyeğin üni makine mühendisliği üçüncü sınıfta ders gibi görünüyor staj.

www.ozyegin.edu.tr

buradaki adam dediğim gibi olmak zorunda. para ödenir, ders seçilir.

arkadaş sorunu çözdüğüne göre biz de yol alak:)
  • blue eyes white dragon  (17.07.20 00:05:48)
O şekilde benim üniversitenin sitesindeki ders planında da gözüküyor ama öğrenci sisteminde, ne ders seçim ekranında ne sunulan dersler kısmında gözüküyor.

Bizimkinde de staj dersinin kredisi özyeğindeki gibi 1 kredi.

Acaba özyeğinde de öğrenci sisteminde staj gözükmüyor mu?
  • Barbaros59  (17.07.20 00:14:32)
@blue eyes white dragon muhtemelen senin dediği gibi olabilir. Teşekkür ederim.

  • Barbaros59  (17.07.20 00:15:30)