internetten tarım ilacı satmak

online alışveriş sitelerinde tarım ilacı satıldığını gördüm. ziraat mühendisi veya teknikeri olmayan insanlar online olarak tarım ilacı satabilirler mi? yasal olarak bi problem çıkar mı?

Tarım ilacı satmak için ruhsat sahibi olmalısın. Zir. Müh. Bitki koruma mezunları sınvla alabiliyor. Satan kişilerin ruhsatı vardır diye düşünüyorum. Yanlış biliyor da olabilirim ama bazı ilaçlar ruhsata tabi değil.

  • 1917  (16.07.20 11:34:04)
Ben bana lazım olunca çok aradım ama kurumsal hiç bir satış sitesinde bulamadım, yasal olarak ruhsatı olmayan dükkanlar da satamıyor.

  • John Bloor  (16.07.20 12:42:43)
İnternetten tarım ilacı satışı yasak, satanlar suç işliyor aslında ama bakanlık başa çıkamıyor/takip edemiyor. (Bkz aşağıda adını yazdığım yönetmelik madde 7 – (1) Bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış olan bitki koruma ürünlerinin internet veya başka herhangi bir elektronik ortamda satışı yapılamaz)
Tarım ilaçlarını bayilik belgesine sahip olanlar belirli standartlara sahip dükkanda satabilir. İlgili kural ve standartlar Tarım ve Orman Bakanlığının "Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik" içinde yer alıyor, mevzuat.gov.tr den aratıp bakabilirsiniz.

  • Sulfoxaflor  (16.07.20 22:28:08)