bu macbook alınır mı?

selamlar.

macbook'tan hiç ama hiç anlamayan biri olarak bu işin piri olan arkadaşların yardımına muhtacım.

uzun süredir yeni MacBook Pro arayışındayım, bugün bir arkadaşım kendi macbookundan bahsetti.

şu an benim elimde early 2011 var, çakma pili, çakma şarj aletine rağmen premier'den minecraft'a, gb'lık keynote sunumlarından cities skylines'a kadar her şeyi yağ gibi çalıştırıyor. ama daha güncel haline getirmek istiyorum.

sürüm 10.151 macOS Catalina.
13 inch retina, early 2015.
2,7 ghz, intel core i5,
8 gb bellek,
intel iris graphics 6100 1536 mb.(ilk defa duydum Inter iris'i, intel hd 3000'den daha mı kötüdür acaba bilmiyorum.)

+ flaş depolama 121 gb. şu an 42'si kullanılabilir ama baya bir kısmı silinir.

pil tam kapasitesi 4310. (2-3 saat gidiyormuş sadece)
devir sayısı 1184.
durumu "kısa sürede değiştirin" (yani alınınca değiştirilmesi gerek)

fiyat 2.000-2.500 arası.
pil büyük masraf olabilir ama.

ek olarak kendisi tasarımcı. yani bilgisayarı hep ağır işlerde kullandı aslında. benim de amacım video editing + adobe dreamveawer ve keynote sunumları. arada da netflix, Minecraft, cities skylines falan sadece.

8 gb bellek video editingte sıkıntı çıkarır gibi geliyor bana. minimum 16 olmalı bu devirde bir makinenin ram'i.

  • blackpen  (15.07.20 23:12:54)
çook eski bence alınmaz.

  • nuisance  (15.07.20 23:31:41)
ssd olsun.
16 gb ram olsun
intel core i7 olsun

macbook pro olsun. pil kotu olsa bile yillarca kullanilabilir. denedim, biliyorum.
  • Leonardo~Da~Vinci  (15.07.20 23:37:02)
Bilgisyardan yana sıkıntı olmaz, pil de hic dert degil de, calistiracagin programın seneye hangi asgari ozellik isteyecegine bak bence de. Blackpen+1

  • her giriste sifresini unutan adam  (15.07.20 23:45:16)
fiyat bedava gibi bişey. alıp pilini değiştirip uzun yıllar kullanabilirsiniz. 2500 liraya 2011 model bile zor alırsınız. evet almışken iyisi olsun derler hep ama bu fiyata da gerçekten alınır.

  • golgi aygıtı  (16.07.20 00:15:33)
video editing’ten kastım çok profesyonel değil aslında. Daha çok slayt show gibi basic şeyler.

Elimdeki çalma pilli 2011’in yapabildiklerini görünce 2015 de çok eski gelmiyor.

10.000’e 0 almak isterdim ama 2.000 dese çok uygun.

Isınmadan yana derdim olabilir en fazla.
  • patronaj  (16.07.20 00:18:18)
2000-2500 arasına macbook alacağına hıyar al daha iyi. kimse düzgün malını 5000-6000 arasına bile satmak varken sana yarı fiyatına vermez.

  • beyaz power ranger  (16.07.20 00:48:20)
bir an ben mi satıyorum acaba diye düşündüm :) aynı özellikte macbook pro'ya sahibim. ben photoshop, illustration, indesign, after effects gibi programları kullanıyorum. ve 5 yıldır da sorunsuz bir şekilde gidiyor. fazla ısınma/ses çıkarma oluyor tabii ama ben harici diske dosyalarımı kaydederek işlerimi yapıyorum. şu ana kadar da fazla ısınmadan dolayı kapanma veya hata verme durumu yaşamadım.

2500 tl teklif verseler satmayı düşünmem zira şu anda yeni macbook pro alsam en az 15bin lira vermem gerekiyor. bence fiyat çok iyi.
  • elektr10  (16.07.20 01:23:28 ~ 01:24:50)
9 yıllık bilgisayar almak ve 2500 vermek !!! hiç mantıkl ıdeğil. tavsiyem 2018 den aşağısını alma.

  • x571  (16.07.20 11:35:07)
2-2,5 bana da aşırı ucuz geldi ya, bir sıkıntı yoktur umarım makinada.

mid2012'ler zaten 2,5-4 arası.
  • awareim  (16.07.20 17:46:57)