disiplinli olma yolları

selamlar, disiplinli olmayan birinin disiplinli olması için neler tavsiye edersiniz?

yavaş yavaş oluyor ya.

bu yıl "new years resolution" olarak yazmıştım disiplinli olacam diye. covid çıkana kadar falan sabah erken kalkıp iki egzersizimi yapıp başlıyordum işe. sonra covid çıkınca yattı o iş. ben de yattım sabahları daha uzun süre yatakta.

yavaş ve ufak şeylerden başlıyor dediğim gibi. birden büyük adım zaten atılmaz. ümidi kesip, benden bi halt olmaz deyip yılmamak gerek. hemen büyük işlere girişilirse ama bu şans hep var.
  • ron dennis  (15.07.20 21:59:03)
-sanırım- belirli bir yaştan (muhtemelen ergenlikten) sonra disiplinli bir insana dönüşmek pek mümkün olmuyor, hiç böyle bir örneğe rastlamadım.

bu nedenle disipli olmaya çalışmak yerine, disiplinli olmaya gerek duymadan zaten büyük bir hevesle sıkı çalışacağınız bir şeylerle uğraşmak, diğer zoraki konularla çok vakit kaybetmemek en iyisi olabilir.
  • faati  (15.07.20 22:42:48)
adhd varsa mesela disiplinli olamazsın. uyku sorunun varsa yorgunluktan verimli olamazsın.

o yüzden çekirdek sorun disiplin mi ona emin ol.
  • orpheus  (16.07.20 00:41:23)
Ergenlikten sonrası kısmına pek katılmıyorum. Ergenlikte daha fazlası olamayacak kadar sorumsuz, disiplinsiz, boş bi adamdım. Şimdi beni çevremdekilere sorsan disiplin sahibi, çalışkan, azimli vs. derler.

Bence olay küçük şeylerden başlayıp her zaman yapılacakları rutin haline getirmek ve yaptığın tüm şeyleri içsel olarak vazgeçmeyeceğin bir nedene bağlamak.

Her sabah kahvaltı yapacaksan, her sabah yapacaksın. Yorgun da olsan yapacaksın. Spora yağmurlu günde de gideceksin, 3 saat uykuyla ayakta durduğunda da.

Alkolden uzak duracaksan bir yudum bile içmeyeceksin. Sigarayı bırakıyorsan dumanının altında saatlerce dursan da o sigarayı yakmayacaksın.

Zaten belli bir disipline sahip olmaya başlayınca zor gelmiyor, git gide kolaylaşan bir şey bence.
  • influx  (16.07.20 02:09:54)