araç muayenesine giderken dikkat edilmesi gereken hususlar

yangın tüpü
ilk yardım çantası
reflektör klasik zaten ve eksiğim yok bunlarda.

sigortam var, sistemden görüyorlar mı yoksa çıktı mı alayım? arabada çıktı bulundurmuyorum sigorta şeysini.

egzoz emisyon yaptırmak mı gerekiyor muayeneye gitmeden önce?

aklınıza gelen diğer önerilere de açığım.

Egzoz emisyon testini orada yapıyorlar. Sigorta vs bende de çıktı olarak yok. Bir sorun yaşamadım. Bu Haziran ayında gittim.

  • nhtzmc  (15.07.20 07:18:52)
Sistemden görüyorlar, çıktıya gerek yok.

Egzoz emisyon ölçümü yaptırman lazım. Önceden de yaptırabilirsin, gittiğinde orada da yaptırabilirsin. Orada yaptıracaksan parayı yatırırken söylüyorsun (sadece nakit alıyorlar, 422 tl mi neydi toplam, nakit olsın yanında), onun için de para veriyorsun. Ölçümü yaptırmadan senin sıran gelmiyor zaten. Ölçüm yaptırdıktan sonra sisteme düşüyor, ondan sonra sıranı takip edersin. Bu arada ölçümden geçmekle ilgili şüphen varsa önceden yaptır ki geçemezsen düzelttirecek vaktin olsun.

Lastiklerin durumu, diş derinliği önemli. İç dış bütün lambaların yandığından emin ol. Benim geri vites lambaları yanmıyormuş, ondan kalmıştım. Hepsini kontrol et. Gerçi geçemezsen 1 ay içinde ücretsiz olarak tekrar götürebiliyorsun, yaptırıp aynı gün bile götürebilirsin.
  • pati  (15.07.20 07:22:33)
Ben 10:30a aldım randevuyu, 8:30 gibi gitsem işleme erken başlayabilir miyim acaba

  • Fusha  (15.07.20 07:35:20)
Öyle olmuyor sanırım, randevu saatine göre geliyor sıran demişlerdi, randevu saati senden önce olanların sırası sen daha erken de gitsen senden önce gelecek. Tam 10:30 değil de belki 10:00 gibi fln sıra gelir en iyi ihtimalle. Egzoz ölçümünü yaptırabilirsin ama herhalde.
Ama tabi randevun 10:30'da diye 10:30'da gitme, biraz erken git ki gişe işlemleri, egzoz ölçümü fln yaptıracaksın daha. Erken dediğim 10'a doğru fln, 8:30 değil.

Bunlar sağdan soldan duyduklarım, kendi tecrübelerim değil.
  • pati  (15.07.20 07:49:13 ~ 07:50:58)
Bir de biliyorsundur zaten de hatırlatmış olayım, kimliğini ve ruhsatı unutma. Bir de sıra no alırken aracın km'sini girmen gerekiyor, en son inmeden önce km'ye bak.

  • pati  (15.07.20 08:04:43)
Arka koltuktaki emniyet kemerleri koltuğun altında sıkıştırılmış duruyorsa onları çıkar birbirine tak, yoksa onlar düzeltmiyorlar sen uğraşıyorsun 2 saat.

  • angelus  (15.07.20 08:36:18)
Aracın bütün farlarının yandığına emin ol, eğer sinyalin olduğu far saydamsa içindeki ampulü turuncu renkli istiyorlar, değilse ağır kusur yazıp geçirmiyorlar.

Plakada delik varsa çoğu yer geçirmiyor (vidayla tampona monte edildiyse)

Rot başlarında gevşeklik varsa ağır kusur yazıyorlar geçirmiyorlar.

Lastiklerde iç/dış yönleri hatalıysa ağır kusur yazıyorlar geçirmiyorlar.

Muayeneden kalmaya sebep olabilecek aklıma gelen ve başıma gelmiş olan detaylar bunlar.
  • kimlanbu  (15.07.20 08:42:56)
Ne lazım; Nakit PARA, Ruhsat, Kimlik/Ehliyet.Bir sorun yoksa Sigorta migorta sorulmaz.
-Evden çıkmadan yangın tüpü vs'yi ön kultğun oraya koy.
- Bütün emniyet kemerlerini tak. (ön yolcu ve arka koltuk kemerlerini)
1- randevudan 30-40 dk önce sıra orada ol. Cebinde randevu ücreti + egzoz muayenesi ücreti nakit olarak olsun.
2-aracının km'si yaz yada aklında tut
3- ilk iş kiosk gibi bir cihaz var oradan sıra al.
4- İçeri sırayla alıyorlar numaralar karışık yanabiliyor.
5- numaran yandığı zaman içeri gir ruhatsın , km bilgin , paran ,kimliğin hazır olsun.
Veznedeki kişiye ver egzoz muayenen yoksa onu da yaptırmak istediğini söyle.
6-Veznedeki işin bitince direk egzoz sırasına gir. Egzoz işini çöz.
Sonra Tünellerde numaranı takip et.
7- Numaranın yandığı tünelede sıraya gir.
8-Görevli, Arabanı teslim alacak . Tünelin sonuna git orada arabanı bekle.

Umarım sorunsuz halledebilirsiniz. İyi günler.
  • ycaycayca  (15.07.20 09:41:03)
Randevu saatine 5 dakika kala orada olsan yeterli. Ben bi keresinde 5 dakika geç gittim. Sıra fişi aldığım anda sıra bana gelmişti. Ne olur ne olmaz 5 dakika önceden gidersen iyi olur.

  • himmet dayi  (15.07.20 10:05:08)
ben en son gittiğimde ne yangın tüpüne ne yangın çantasına baktılar. lastiklerin berbat değilse problem değil. egzoz emisyonu orada beklemek istemiyorsan sanayide yaptır ve git.

  • mikahakkinen  (15.07.20 10:49:29)
Sanayide yaptırmayı düşünüyorum ama fiyatları aynı mıdır yoksa daha mı pahalıdır? (Egzoz emisyon)

  • Fusha  (15.07.20 12:30:07)