[]

Gram Altın Ayar sorusu

Selamlar,
İnternetten arada gram altın alıyorum mesela bugün 399 lira + %1 vergi idi.

Dışarı çıktığımda bir kuyumcuya sordum 385 dedi, kimisi 387 dedi ve vergiyi de almıyoruz dedi.

Kuyumcular 22 ayar diyor, bankadaki 24 ayar mı? Hiçbir şey 24 ayar olamaz gibi bişey hatırlıyorum ama öyle bi farklılaştırma var mı acaba merak ettim.

Hani vergiyi kaçırıyorlardır %1'i kesmez ama yine 14 lira ucuza satamaması lazım. Diğer türlü arbitraj yapar herkes :D

 
Sertifikalı var sertifikasız var belki fark ondandır


  • olaylar olaylar  (14.07.20 20:27:34) 
internetten aldığınız 24, kuyumcuların size 385-387 dediği 22 ayar büyük ihtimalle.


  • kumandanim  (14.07.20 20:53:05) 
hocam gram altının 22 ayar olanı da var 24 ayar olanı da. aslında ayar hesabı yerine şuna dikkat edin; 995/1000 saflık 24 ayardır. 916/1000 saflık 22 ayardır. banka hesap cüzdanına veya bankanın altın satış sayfasına girerseniz orada saflık derecesi yazar. hatta bazı bankalar 999/1000 satar daha değerlidir.


  • xrated  (14.07.20 22:56:27) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.