Çok kedili evde kum temizliği

Arkadaşın evinde bir anne ve 2 aylık 3 yavru var. kumları temizlemek çok yorucu oluyor diyor, var mı buna pratik bir öneriniz?

otomatik kedi tuvaletleri var, öyle bir şey kullanabilir. fiyatı biraz tuzlu olabilir ama değer.

  • avianthem  (13.07.20 22:38:38)
Kedi sayısını azaltarak. :)
Hatta van kedisi falansa birine talip olabilirim.

  • evlerdenirak  (14.07.20 01:39:12)
kediler dursun ama kısırlaştırılsınlar, kumun ekstra kokmaması için de gerekli, yeteri kadar kedi var sokakta barınamayıp ev arayan zaten. otomatik olanlar pahalı ama herkes memnun, yarı otomatikler var şunun gibi: (git: www.trendyol.com) başka çeşitler de var. araştırılabilir.
everclear pahalı ama uzun gidiyormuş, daha uygun fiyatlı aktif karbonlu kumlar denenebilir. bir de bazı mamalar, mesela bence golosi, dışkıyı kokutabiliyor. parazit önlemi alınmalı ishalden kaçınmak için.
bunlar denenebilir, çok aşırı bir durum olmadıkça günde maksimum 10-15 dakikasını alır.
  • not dark yet  (14.07.20 03:06:58 ~ 03:08:00)
Dark yet, iyi ve detaylı cevap vermiş. Tenk yu.

  • evlerdenirak  (14.07.20 10:59:56)
Şimdiki aklım olsa kediyi tuvalete yapmayı alıştırırdım. Benimki 16 yaşında artık çok geç...

  • SiyamkedisiZorro  (14.07.20 12:00:52)
Ben 1 anne 10 yavrunun 8 ay kumunu temizledim, böyle temizleyicilerden haberim yoktu çok yorucuydu tabii ama bu fiyatı veremezmişim zaten. 700 lira!

  • Cremisi  (14.07.20 12:26:35)
yavruların kendini temizlemeyi henüz daha yeni öğreniyor olması falan biraz sorun yaratır ama 3-4 aylık olduklarında öğrenmiş olurlar artık.
iki aylıklarken bazen kumu falan denkleyemiyorlar, kum kabına giremiyorlar, belki öyle sorunları da vardır.
onlar için bir ay kadar falan idare etmek dışında bir seçenek yok maalesef.

evde 4 kedi varsa, eve en azından iki büyük kum kabı gerekir.
kedi kumu temizlemede yapılan en büyük yanlışlardan biri kumu sürekli ve her gün temizlemek.
doğrusu, bir paket kumu alıp, kutuya olduğu gibi dökmek ve sonra kumu olduğu gibi değiştirmek.
çünkü sanıldığının aksine, kaka ya da çiş o kumda kaldığında koku yapmıyor.
onu kurcaladığınızda koku yapıyor.

kum temizleme küreğiyle topak haline gelmiş çişi ya da kakayı alırken çok dikkatli olsanız bile, ona yapışmış olan -en az- üç beş kum parçası o kuma düşüyor.
yani o "topağı" bir şekilde bozuyorsunuz ve küçücük de olsa bir parçası kuma geri karışıyor.
hatta birçok insan bir de o kürekle "eleme hareketi" yapıyor.
ve asıl kokuyu yapan bu zaten.
o elenip kuma düşen kum parçaları hali hazırda pis çünkü.

kumunu bol ve yeterli miktarda koyduğunuzda, hayvan onu kapatıyor.
evet belki öbür türlü orada kum topağı görmüyorsunuz ama pis kum parçaları bütün kuma dağılmış oluyor.
böylesi hijyenik açıdan da daha doğru.
çünkü kirlenmiş kum zaten topak oluyor ve kedi de ona basmıyor zaten.

kumun değişme zamanı da, kumda artık bu topaklar belirginleşmeye başladığında gelmiş olur zaten.
yani artık aşağıda yer kalmaz, üstlerde yer kalmış olur, o zaman olduğu gibi kum kabını boşaltıp tercihe göre yıkayıp ya da silip sonra yeni kum paketini olduğu gibi koymalısınız.
bu durumda yorucu olacak bir şey yok.

eğer illa "ben her gün çiş kaka kürekleyeceğim" diyorsanız, o zaman delikli olmayan bakliyat küreği gibi küreklerden alıp, topağı ve çevresindeki bir miktar kumu olduğu gibi atacaksınız.
  • blatta hiberna  (14.07.20 12:36:58 ~ 12:38:40)