[]

Galaksi fotoğrafları

nasıl çekiliyor? Yani Hubble galaksi dışına çıktı mı ki? Birçok galaksiyi içeren fotolar mevcut. Bunlar nasıl elde ediliyor?
 
tam hangi fotoları kast ettiğinizi anlamadım.

galaksiler dünyadan bakılınca yıldız gibi gözükür. hatta eskiden sadece bizim galaksi var gördüğümüz her şey yıldız zannediliyordu. sonra anlaşıldı ki bazı yıldız sandıklarımız aslında başlı başına galaksiymiş. kamerayı oraya tutup zoomlayınca galaksi fotosu çekilmiş oluyor.
  • antikadimag  (13.07.20 19:34:53) 
Hubble'ın bir yere çıktığı yok, dünya yörüngesinde dönüyor o. Ama atmosfer etkisinden kurtulduğu ve direkt uzay boşluğundan görüntü alabildiği için dünya yüzeyindeki diğer teleskoplardan çok daha temiz görüntüler elde ediyor.

Galaksi dışına çıktı mı diye sorduğunuz Voyager 1 ya da 2 olsa gerek, V1 2013'te güneş sisteminin dışına çıktı ama değil galaksi dışına çıkmak, yolunun üzerindeki en yakın yıldıza ulaşması bile 40 bin yıl sürecek.
www.space.com
www.space.com

Voyager 2 de 2018'de çıkmış güneş sisteminden.
  • kobuzchu kiz  (13.07.20 22:05:54) 
bu görüntüler sanırım radyo dalgaları ile şekilleniyordu tam hatırlamıyorum ama onlar normal kamera teleskop gibi çekilmiyor


  • m orak  (13.07.20 23:20:57) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.