Lastik havalarına kaç günde bir baktırıyorsunuz? Cevap veren herkese tik

Vereceğim.

Ama arabanızın modelini lastiğin yaşını, arabanızın ortalama olarak yaptığı KİLOMETREYİ de yazın lütfen.

Bende toyota corolla 1.6 otomatik benzinli var. 2016 martında aldım. Sıfır aldım. Lastikleri de hala aynı. Araba kapalı otoparkta duruyor kullanılmadığı zamanlarda.

1.5-2 ayda bir baktırıyorum havasına. Ustalar da sorun yok diyorlar zaten. Yılda ortalama 10n kilometre sürüyorum.

İnternette en az (hem de en az) 15 günde bir baktırın diyorlar. Çok sık değil mi?

Bir de lastik rotasyonu yaptırıyor musunuz? Gerek var mı?

Lastiklere gözümle bakarım. İndiğini seziyorsam gider hava basarım. Onun dışında rutin bir kontrol periyodum yok.

Ben de yeni lastik aldım. Lastikçi yılda bir kez önleri arkaya, arkaları öne taktır lastiklerim ömrü uzar dedi. Belki 2 yılda bir yaparım. Onla uğraşmak istemiyorum her sene.
  • himmet dayi  (11.07.20 09:51:35)
Mevsim geçişlerinde kontrol yaparım. Bu dönemlerde hava sıcaklıklarındaki değişiklikler basıncı etkilemekte.

Buna ek olarak sürüş hissinde zaten bir farklılık oluşmaya başlıyor.

Zırt pırt kontrol yaptıranların en büyük hatası, genelde lastikler sıcakken hava basma kaynaklı yaşadıkları sorundan. kapı eşiğinde yazan lastik hava değerlerini lastik sıcakken basıyorlar. Sonra arabayı gece parkedip sabah bindiklerinde , basınç sensörü ötüyor. :)

lastikler sıcakken kapı eşiğinde yazan değerden en az 3-4 psi Fazla basmak gerekir.

araç 3 km de fazla yol yapmışsa veya 4 saatten kısa park halinde kaldıysa lastik Sıcak demektir.

2017 citroen c3
aylık 800-1000 km civarı.
orijinal lastik
  • janavarorion  (11.07.20 10:26:54)
Lastikleri geçen sene değiştirdim. 10000 km olmamıştır daha. Gözle kontrol ederim. Sıkıntı varsa hava basarım ama şu güne kadar bi sıkıntı olmadı. Hava basmamı gerektirecek bir durum yok. Bu arada fazla yol yapmadığımız için kaliteli bi şey de almadık. Petlas bizim lastikler.

  • silah taciri  (11.07.20 11:01:16)
Senin aracında lastik basınç sistemi hazırda var,fazla inmesi durumunda ekranında yazması lazım.Sürekli kontrol etmene gerek yok.arada göz gezdirmen yeterli.ihtiyaç olduğunda gider kontrol ettirirsin.15 gün gereksiz.aynı araçtan 2013 olanı bizde var,sadece kışlık lastik sök - tak zamanında kontrol ediliyor.o zamanda aşınma durumuna göre lastik yerleri değişiyor.yıllık 20000 km yapam bir araç bu.
Diğer araç ise ekranda standart olarak 4 lastik basıncını veriyor.kaç bar var görünüyor.onunla gireceğim yola göre kendim ayarlama yapıyorum.standartı 26 bar caivarında hava durumuna göre kendi kendi düşüp yükseliyor..birisi 20 bara düşerse benzinlikte takviye yapıyorum.yıllık 40000 km yapan bir araç bu şu an 420.000 de.

  • duptıs  (11.07.20 11:29:20)
Araba 90 model opel corsa sedan
Lastikleri yenileşmiştim, hankook var şimdi. 2019 marttan bu yana 30bin km olmuş. Şehir dışına çıkacaksam kontrol ederim. Diğer türlü ellemem. Arabada stepne, eski pehlivan krikolardan, buji anahtarı vs. var. Bi şey olursa değiştiririm zaten.

  • antihero  (11.07.20 12:37:03)
Bu arada şehir ankara, kışlık lastik almıyorum ben önceki araçlarımdaki gibi. Çok kar varsa zincir takarım. Çok çok varsa taksi tutarım. Geçtiğimiz kış 2 kez zincir taktım, 2 kez de 25er lira taksiye verdim.

  • antihero  (11.07.20 12:39:15 ~ 15:38:00)
yılda bir tatile gitmeden önce benzincide baktırıyorum. onun haricinde gözümle bakıyorum:D

  • theseachange  (11.07.20 13:59:53)
15 gün çok sık bence de gerek yok. ben de yılda 10-15 bin km arası yapıyorum. bende sizin gibi 1-2 ayda bir havalara bakmaya çalışıyorum. bir de benzinliklerde sorun olabiliyor, aynı istasyona gitmeye çalışıyorum. rotasyonu da 10 bin km bakımlarında yaptırıyorum.

  • surprise  (11.07.20 14:51:29)
Aracımda lastik basınç uyarısı var. Ancak 2 kez lastik inmiş ve yürüdüğüm için epey pahalıya patladı. Şimdi binmeden önce gözle kontrol yapıyorum. Lastik ebadı biraz sıkıntılı ondan kaynaklanıyor galiba. 2012 mrcds cls

  • ground  (11.07.20 15:02:44)
Araba mercedes c SW. Yaz lastiklerini bu yaz yeni aldım. Yılda ortalama 35.000 kilometre sürüyorum. Araçta lastik basınç uyarısı var, bundan dolayı ara sıra lastikleri sadece gözümle kontrol ediyorum.

  • morqos  (11.07.20 16:19:16)
Aracınızda lastik inik uyarısı var. Sarı bi ünlem işareti. Lastik inince o yanar. O zaman gidin lastikçiye.

  • luluki  (12.07.20 05:54:30)