işyerine 3 dklik daire vs 70 dklik villa

Biri yeni yapılmış sitede 2+1 ev ve işyerine çok yakın , gidiş geliş 10 dk, araba ile 3 dk başka artısı yok,

diğeri ise hayalini kurduğum , koronda depremde , geceleri güzelce uyuyabilecegim sessiz, sakin, bahçeli , gürültüsüz , çok sakin muhitte villa ancak hergun İstanbul trafiği gelis gidiş ortalama 150 dk .

Not: insan sevmiyorum

Siz olsaniz hangisini tercih edersiniz?

Teşekkürler

senin 150dediğin 180 olur 3saat
haftada 15 saat ayda 60 saat yılda 720 saat.
yılda 30 gün. 10 yıl gitsen 300gün. köprü falan filan 360gün. 1yıl.
10yılda 1yılı trafiğe vermek demek oluyor.
  • duyurukullanıcısı  (10.07.20 12:53:43)
Senin gönlündeki belli de fikrine destek arıyorsun.

  • antihero  (10.07.20 13:02:21)
3DK'lik daireye oy veriyorum.

Her gün 150dk insanı yıpratır. Çoğumuz zaten buna mecbur kaldığımızdan yapıyoruz ama bence insanca bir şey değil. Sabah iş öncesi yoruyor, akşam dinlenmeden önce iyice yoruyor. Kar var kış var yağmur var. Trafikte magandası var. E normal koşullarda 150dk demişsiniz bence de 180dk olur çoğu zaman. O evin tadını alamazsınız. Yada alamazsınız demiyim de ben alamazdım. Personel servisi durumu varsa ama düşünülebilir. Kendi arabanızla gidiyorsunuz varsayımına göre yorum yaptım. Yok personel servisi durumu varsa ve yolda uyumaya devam edebiliyorsanız ki ben öyle yapabiliyorum, o zaman müstakil evde devam edin derim.
  • ManikD  (10.07.20 13:03:47)
ben ikiyi tercih ederdim, sirf apartman hayatim olmasin ve bahcem olsun diye. fakat 3 saat cok ve yoldan sikilacaksin. maddi durumun iyiyse ve sonra begenmezsen degistirebilirim diyorsan daire.

  • durgunfoton  (10.07.20 13:13:46)
Tabii ki işyerine yakın daire. İstanbul trafiği adamı ya öldürür, ya katil eder. Siz villayı istiyorsunuz ama kendinize yol çilesini çektirmeye değmez. Emekli olunca villaya gidin.

  • wish i could find a way to disappear  (10.07.20 13:56:43)
Gönlünüzde bahçeli villa var anlıyorum ama kesinlikle 3 dklık daire. İstanbulda 3 dakikada evde olmanın değerini biraz çalıştıktan sonra anlarsınız. Siz eve dönüp işlerinizi halleder dinlenirsiniz. Karşıya vs geçenler yolda trafikte hala gitmeye çalışır. Yağmurlu günde hele 4-5 saatler söz konusu. Trafiğe hiç bulaşmayın.

  • gulmeyen adam  (10.07.20 14:07:16)
Tabiiki 3dklık daire.
İst gibi bi yerde 70 dakika çok. karda yağmurda en ufak bi trafik kazasında bu süre daha da artar.
Sessiz sakin diyorsun da, site içinde ya da vaniköyde boğaz manzaralı (önemli olan manzara değil semtin yerleşik düzeni olması) ya da bebek sırtlarında -ki kalmadı artık- değilse sessiz sakin olduğu kadar ıssız ve uzaktır. Böyle yerlerde alt yapı ve hizmet sorunları, güvenlik ya da herhangi bir hizmetin ulaşma sorunu da var.
Villada kalabilecek kişinin alternatifi 2+1 değildir zaten. Yani diğer bi deyişle dört başı mamur bi villa bulduğunuzda ve ulaşım,iş gibi durumlarınızı daha iyi hale getirdiğinizde güzel müstakil ev işi.
  • jimjim  (10.07.20 14:12:27)

  • elorelia  (10.07.20 14:17:12)
Hüzünlü bi post :(

İçim yana yana 2+1 olandan yana kullanıyorum tercihimi. Villa sizin de bizim de gönlümüzde tabii ama trafikten sonra o evin tadını çıkarabilecek misiniz bakalım? Trafik yaşlandırıyor?:(

Haftasonları İstanbul’a yakın yerlerde iki gecelik güzel villalar kiralarsanız, hem orman, hem havuz, hem ferah evler :)
  • kırmızıayakkabılıgargamel  (10.07.20 14:33:30)
çok net 1 derdim.

3 dakikada ev iş yapmak müthiş bi olay. İzmirde günde 2 saat yol yaptım 6 sene boyunca da bana yetti. İstanbulda 3 saati düşünemiyorum.

Ayrıca kişisel olarak ben villadansa kaliteli bi sitede yaşamayı tercih ederim sanırım. Villa gibi bahçeli, müstakil yapılar bana hitap etmiyor. Bahçedir, ottur böcektir uğraşmaktan hiç hoşlanmam. Site güzel akarı kokarı yok. Ses yalıtımı da iyiyse direkt 2+1 derim
  • nundu  (10.07.20 15:04:08)
Ben 2 diyorum. Benim de çalıştığım yer uzakta ama oturduğum yer ve ev yoldan daha önemli.2 saat trafikte geçiyorsa haftasonum ve işten döndüğümde 5-6 saat de evde geçiyor. Gözüm gönlüm açılmalı ferah olması lazım hele bahçem olsa .

Sizin için de ev önemli ise 2, trafik ve zaman önemli ise 1
  • jazzabel  (10.07.20 15:13:51)
3 dk lık daire tabiki. her gün yol çekilmez.

bir de evde ne kadar vakit geçirdiğiniz önemli.
  • mobydick  (10.07.20 15:32:36 ~ 15:33:29)
Ben villayı tercih ederdim. Yazın işten gelince havuza girilebilir. Tatil yapmak gibi bir şey. Bahçeli ev bence faydalı. Bahçe işini küçümsememek gerekiyor. Bizim bahçede küçücük kayısı ağacından kilo kilo kayısı çıktı. Sitede mangal yapamazsınız. Bahçede mangal yapabilirsiniz istediğiniz zaman. Birden çok oda her zaman daha iyi. İnsan daha az sıkılır. Çatı katında kitap okuyup aşağıda film izleyebilirsiniz. İş sonuçta emekli olana kadar var. Mantığı bir kenara bırakıp istediğim şeyi yapardım ben olsam.

  • dissendium  (10.07.20 15:33:07)
git gel 150 dk yolda geçirdikten sonra villada ne vakit geçireceksin ki?

mesai 0900-1800 olsun. demek ki 0740 gibi evden çıkman lazım. 0740'da evden çıkmak için bence en geç 0700'de uyanman lazım. 2300 gibi uyuman lazım.

1800'da işten çıkarsan 1910 gibi evde olacaksın. soyundun dökündün, elini yüzünü yıkadın, 1930. yemek hazırladın ve yedin 2030. kaldı geriye 2.5 saat.

sabah kahvaltın ve akşam yemeklerini zaman kazanmak için sürekli 'kaçamak' şekilde geçiştireceksin.

bu arada hafta sonlarında da hafta içindeki yol yorgunluğunu üzerinden atmak için, full dinlenmeye başlayacaksın ama bahçeli evin olduğu için tüm arkadaşların sana gelecek:D

yakın olan evde de, sabah 0850 gibi evden çıkmak için 0800 gibi uyanacaksın, hatta biraz daha erken uyanıp adam gibi kahvaltı edeceksin. 0800'de uyanmak için gece 12'de yatabileceksin. akşam 1810 gibi evde olacaksın. erken erken yemeğini yiyip 1900'da işini bitirmiş olacaksın. 5 (beş) saat sana kalacak.

üstüne, hesabımı doğru yapıyorsam, ayda 1500 lira kadar ekstra yakıt yakacaksınız. arabanın amortismanını / ekstra km ve servis maliyetini yazmadım daha!!!

AMA

yazın bahçede çay/kahve içip kitap okurken ya da mangal yaparken ya da bahçedeki çiçeklerle ağaçlarla ilgilenirken, tüm bu derde tasaya değdiğini göreceksin. 'iyi ki villadayım' diyeceksin.
  • co2s2  (10.07.20 15:33:42)
@dissendium saydıkların iyi güzel de bunları yapmaya vakit ve enerji kalmadıktan sonra nasıl yapacak :)

  • gulmeyen adam  (10.07.20 15:34:37)
@gulmeyen adam, bence zaman kalır. Ulaşım zorluğu arabası olan için biraz daha azalıyor. Toplu taşıma yok. Otobüs bekleme ya da servis bekleme yok. Trafik şehir içinde olur. Şehir içinden çıkınca villa uzak bir yerdeyse yol zaten boş olur. Kedi bile olmaz. Yolun çok uzamayacağını düşünüyorum. Bir de şöyle düşünüyorum. Ben 2+1 eve 50 dakika erken gitseydim evde ne yapacaktım? Ev zaten küçük. Seçenek yok. Ya duş alırsın, ya yemek yersin, ya televizyon izlersin. Bu işler bitince yapacak bir şey kalmaz. Bence bir saat trafik İstanbul için kabul edilebilir.

  • dissendium  (10.07.20 15:50:11)