Dizel araçta yakıtın önemi?

Merhaba,

2008 model 2.0 litre dizel Ford Mondeo araç aldım.

ilk kez dizel araç sahibi oldum, daha önce dizellerde yakıt kalitesinin önemi hakkında kulaktan dolma bilgiye sahibim ama emin olmak istiyorum çünkü burada (ingiltere) normal dizel (regular) ile katkılı dizel (ultimate) arasında epeyce fiyat farkı var. Regular olanın litres 1.16 pound, ultimate olanın 1.36 pound.

Acaba regular dizel zaten gerekli standardı sağlıyor da bu ultimate dedikleri ufak tefek katkı maddeleriyle iteledikleri bir pazarlama hilesi mi diye tereddüt ediyorum.

Aynen öyle. Katkılı dedikleri yüzde 90 pazarlama taktiği. İşe yarayan katkı görmedim daha. O kadar yol yapıyorum o kadar yakıt alıyorum her türlü yakıtı denedim ama aralarında o paraya değecek fark göremedim.
Ama dizel araçta yakıtı bilinmedik firmalardan alma. Enjektör arızası verirse pahalıya mâl olur. Ben artık devamlı (kredi kartı kampanyası olmazsa) shell'in normal (katkısız) dizelini alıyorum. Güzel yakıt.
Bu arada 2008 model bir araç almışsınız, enjektör deyince aklıma geldi, würth'ün enjektör temizleme katkısını da öneririm. Bir kereye mahsus kullanın.
  • etna  (08.07.20 12:45:43)
Enjektör temizleme katkısını da yakıt deposuna mı koyuyoruz?

  • faati  (08.07.20 12:47:28)
Evet. Sadece 1 kere kullansan yeterli.

  • etna  (08.07.20 12:49:16)
Ingiltere'de yasiyorum ve dizel arabam var, servisime sordum benzeri bir souruyu cevabi su oldu: "normal dizel al ama tesco, asda, sainsburys ve benzeri hic bi marketten benzin alma. ben senin yerinde olsam sadece shell'den alirim".

  • try again fail again fail better  (08.07.20 13:15:58)
Cevap için teşekkürler, Shell yakınlarda yok ama BP var. BP tercih ederim öyleyse.

Enjektör temizleme katkısını boşa yakın depoya mı yoksa doluya yakınken mi uygulamak daha doğru olur?
  • faati  (08.07.20 21:26:45)
Avrupada traktor dizeli ve eurodizel diye bir ayrim yok. Ikisi ayni temizlikte ama katkili veya katkisiz. Ben de supermarketten almama konusunda uyarilmistim servis tarafindan.

  • erectrode  (02.09.20 15:49:58)