Kime satayım aklım karıştı

Bir evim vardı. Kiracıya satmak üzere anlaştım.
Kredi başvurusu yaptı.
Exper geldi. Bu hafta içi kredi çıkar dedi.

Şimdi beni birisi buldu 15 bin fazlasına almak istiyor.
Anladığım kişinin masraflarıni da ödeyecekmiş

Kiracı bunları bilmiyor.
15 bin az para değil.
Siz olsanız ne yapardınız

Not. Kiracı ile aynı binada çalışıyoruz.

Ben olsam kiracıya satarım.

  • clones  (06.07.20 23:00:17)
Kiracıyla anlaşmışsınız. Daha yüksek verene satmak dürüstlüğe sığmaz. 15bin az para değil fakat para için sözünüzü çiğnemeyin.

  • antihero  (06.07.20 23:01:30)
yani 15 bin para elbette az para değil ama ahlaki değerlerinizi bu kadar yitirdiyseniz para kazanmanın çok daha kolay ve başka yolları da var. üstelik bir kaç gecede.

  • ala09  (06.07.20 23:03:37)
önceden kiracıyla anlaşmışsınız. 15bin lira fazla verene evi satarsanız o paradan hayır gelmez. kiracıya satın tabii ki.

  • elektr10  (06.07.20 23:04:12)
kiracıyla anlaştıysanız ona satın.

yani hem ona satın hem de ona satmanız lazım zaten.
maddi manevi zarar vermiş olursunuz.
15 bin için değmez.
dava açma hakkı da doğar ayrıca.
  • blatta hiberna  (06.07.20 23:09:47)
15 fazlaya satsan bile kiracı, evi alanın burnundan fitil fitil getirir. mahkemelik olurlar.

  • scudman1  (06.07.20 23:32:05)
15 bin için değmez hocam.

  • materyalist imam  (07.07.20 00:10:50)
15 temiz para ama değmezcilerdenim ben de. kiracıya sattığınızda adam çok mutlu olur emin olun. yıllardır oturduğu evi satın almak artık kira ödememek çok mutlu eder adamı.

  • avatar is back  (07.07.20 00:18:26)
kiracıya bunu söylersin, benim niyetim sizi bu saatten sonra geri çevirmek değil ama böyle de bir gerçek var, 15 bin az para değil dersin. her halükarda kiracıya satarsın, etik olarak doğru olan da budur zaten ama demek ki 15 bin daha fazlası verilebiliyormuş, kiracı da vermeye çalışsın.

  • Bruce  (07.07.20 00:57:34)
@delidir yakalayin
Hangi yasaymış o?

  • han20  (07.07.20 00:57:59)
aslında pazarlık yapılmış konu kiracı lehine kapanmıştır ama kiracıya durumu söyleyin.
5.000 kiracıya vermeyi teklif edin, kabul ederse diğerine satarsınız.

  • oz suser  (07.07.20 01:29:11)
Etik metik diyenlerin hepsi gerçek hayatta 15 bin fazla verene verip geçer.
Ayrıca ; kredi çıkmaz, adam vazgeçer şu olur bu olur. Ben ev satarken de kaç kişi geldi kredi çekeceğim eksper meksper oyaladı durdu almadı, en sonunda peşin para ile alacak birine sattım. İnsanımız ahlaksız, cins. Oyalar oyalar haber vermez, cevap vermez.binbir türlü pislik. Bundan sonra bir şey satarsam parayı ilk getirene verip geçerim.

  • x571  (07.07.20 02:23:55)
öncelikli olarak kiracı tabi ki. bu haftaiçi kredi çıkmazsa yeni adam. ben olsam böyle yapardım.

etik olarak tabi ki ilk söz verilen kişiye satılması lazım. bu da paraya verdiğin değere göre değişir.
  • beyaz power ranger  (07.07.20 02:30:28)
Ben kiracıya satardım.

Bizde aynı durumdayız evi satma niyetimiz yok ama kiracımız satın alalım modunda.
  • ketcapli dondurma  (07.07.20 02:33:57)
@x571 ile aynı kafadayız sakın ha 15 TL'nin oyununa gelme hayrı ortadan kaldırma ama şöyle bir yöntem acıklayabilirim, ilk alıcıyı yokla belki vazgeçmek istiyor verdiği söz ağır olduğu için vazgeçemiyor bu konuda ona rahatlık verirsen belki vazgeçer, "bende sizden bunu bekliyorumda hay çok yaşayın" diyebilir. Müşteriyi almaktan vazgeçirebilirsin ona aklında başka bir ev veya başka bir düşünce varsa uygulamasını öner.

  • protrek  (07.07.20 04:49:47)
Turk hukukunda sozlu akid gecerlidir, kiraciyla olan anlasmani bozmus olursun, dava ederse 15kdan fazlasi cebinden cikar

  • pofudukayi  (07.07.20 08:17:53)
sen kapora aldın mı? eğer satış kesinleşmişse iki tarafta kesin tamam demişse bu dakikadan sonra dönmek olmaz. satılan mal 2 kere satılmaz. yeni alıcı nasıl çıkıyor onu anlamadım.

  • sizofren06  (07.07.20 09:33:09)
kiracıya Kredi çıkmazsa tüm kafa karışıklığın son bulur :)

  • etna  (07.07.20 22:07:56)
aradaki fiyat farkından bağımsız evi kiracıya satmak her zaman daha kolaydır ve başını ağrıtmaz.

bir de 15bin ne kadarlık bir rakamda 15bin? mesela 150bin liralık dairede %10 iken. 750bin liralık dairede sadece sadece %2 yapar.
  • nuisance  (07.07.20 23:51:52 ~ 23:52:20)